„Лаж је у стању да обиђе пола света док истина још увек навлачи своје ципеле“ Марк Твен
Хартије једног времена-немачка ратна пропаганда 1941-1944.
Ауторка: Милица Јаковљевић
ВОЈНИ МУЗЕЈ, БЕОГРАД
Поводом Дана Војног музеја у Београду и 145 година од оснивања те установе културе, њеног постојања и рада, 22. августа 2023. године у Галерији Војног музеја на Београдској тврђави отворена је изложба под називом "Хартије једног времена-немачка ратна пропаганда 1941-1944.". Аутор изложбе и каталога је мастер историчар и кустос Војног музеја, Милица Јаковљевић. Фонд Војног музеја богат је немачким ратним пропагандним плакатима, вредним историјским, сведочанствима и друштвеним документима, који из данашње перспективе, представљају посебну врсту архивалија, односно архивских докумената који су систематизовани и распоређени у Збирци архивалија Војног музеја. Њихова разноврсност сведочи о немачкој ратној пропаганди, настанку и развоју немачког ратног плаката, променама садржаја и политичким обележјима, на основу којих се може реконструисати и друштвена слика те епохе. За потребе изложбе, из фонда Војног музеја, после 80 година од њиховог настанка, по први пут је приказана колекција немачких ратних пропагандних плаката из периода од 1941. до 1944. године. Ауторка изложбе одабрала је више од 100 оригиналних плаката и они су представљени публици кроз шест тематских целина са циљем да се прикажу правци деловања немачке ратне пропаганде, њени циљеви, постигнути ефекати на српско становништво и последице истих. Немачки ратни пропагандни плакати, настали у конкретним друштвеним, хронолошким и просторним условима, у раздобљу 1941-1944, били су одраз ратне стварности и представљају илустративну хронологију историјских догађаја у Србији (Југославији), за време окупације. Плакати, као део немачке ратне пропаганде, дају драгоцене податке о суштини нацистичке идеологије, о окупационом систему и ратном току на простору окупиране Србије и на светском нивоу. Многи од плаката насталих у ратном раздобљу, урезали су се у колективно сећање и постали су аутентични документи времена - ХАРТИЈЕ ЈЕДНОГ ВРЕМЕНА. Поводом обележавања 80 година ослобођења градова и места Србије у Другом светском рату, изложба "Хартије једног времена" гостује у Музеју 21. октобар у Крагујевцу, Историјском архиву у Нишу, у Зајечару, Архиву Војводине и др.
Значај пројекта
Први пут су на изложби о немачкој ратној пропаганди на простору окупиране Србије (Југославије) представљени и колаборационистички плакати НДХ и Словеначких квислинга, рађених шаблонски по директиви нациста, што представља иновативност приликом реализације овакве поставке. Од посебног значаја представља упознавање публике са плакатима који пропагирају немачке војне успехе, штампаних директно у Пропагандном одељењу немачке врховне команде у Берлину и са пратећим истраживачким радом, што је допринело бољем схватању нацистичке пропаганде као добро организоване и централизоване активности. Међу изложеним плакатима представљени су неки од ретких плаката који до сада посетиоци нису имали прилике да виде у Србији, попут немачког летка из октобра 1944. године који носи ознаку "Прочитати и одмах уништити", у коме пише да су Немци изгубили рат, али да ће национал социјализам постојати док год постоји бар један Немац. На крају документа је Хитлерова порука Немцима "Сви будите неутрални, али у глави останите нацисти" и потпис рајхсфирера Хајнриха Химлера. Неки од плаката који су били изложени су, и после толико времена, изазвали језу код публике јер су подсетили на страдање нашег народа. Најригорознији пример немачких мера одмазде је био масакр у Крагујевцу 21. октобра 1941. године о чему је на изложби сведочио плакат "Обзнана" крајскомандантуре у Крагујевцу, која је штампана на основу наређења окупационих власти да се за једног убијеног Немца стреља сто, а за рањеног педесет становника Србије. Изложба и каталог стручно обрађују ратне немачке плакате, историјска документа, значајна и за историју уметности и иконографију једног времена. Обележја, симболи и стил у сликовитим представљањима на плакатима разјашњавају неке аспекте који се тешко могу изразити у писаним документима. Плакати подсећају, на оптимизам и храброст једног народа у тешком времену, омогућавају да се разуме садашња стварност и сагледа будућност и место у новом светском поретку.
Изложба „Хартије једног времена-немачка ратна пропаганда 1941-1944." подељена је у шест тематских целина према пропагандним порукама на плакатима: 1. Плакати са пропагандним порукама народу из окупиране Србије (Југославије), 2. Антисовјетски плакат, 3. Плакати са пропагандним порукама из југоисточне Азије, Пацифика и Африке, 4.Плакати против западних савезника, 5. Немачки антисемитски плакат 6. Саопштења и објаве. У уводном делу изложбе, изложена је "Објава" о запоседнутој југословенској територији, први немачки плакат у окупираном Београду из априла 1941. године, затим плакати из пропагандних одељења Владе генерала Милана Недића, НДХ и Словеначких квислинга. У оквиру целине „Немачки антисемитски плакат" први пут су приказани плакати са „Антимасонске изложбе" у Београду 1941. године. Обиље изложених плаката показало је сву моћ нацистичке пропаганде и њихов утицај на обликовање јавног мњења у окупираној Србији (Југославији).
https://www.srbija.gov.rs/vest/725703/obelezen-dan-vojnog-muzeja-u-beogradu.php
https://www.youtube.com/watch?v=cyQ5I72W0NM
https://www.youtube.com/watch?v=MfEUQNscXB0
https://www.youtube.com/watch?v=pw_9ohjkxYI
https://www.facebook.com/reel/817744859882957
https://www.instagram.com/vojnimuzej/
https://www.facebook.com/photo/?fbid=673573748264896&set=pcb.673573881598216&locale=sr_RS
https://www.facebook.com/photo/?fbid=657449979877273&set=pcb.657450079877263&locale=sr_RS
https://www.instagram.com/p/CwQOUIRMGVe/?igsh=MTc0MWhmNHprbHM2dg%3D%3D
https://www.rts.rs/lat/magazin/kultura/nesto-drugo/5306408/vojni-muzej-izlozba-propaganda.html
Интервју аутора изложбе „Хартије једног времена-немачка ратна пропаганда 1941-1944.", мастер историчара и кустоса Војног музеја Милице Јаковљевић за дневни лист „Политика".
https://www.politika.rs/scc/clanak/587625/Propagandni-plakati-kao-treci-front#google_vignette
Прилог о изложби „Хартије једног времена-немачка ратна пропаганда 1941-1944." у емисији „Београдска хроника", РТС-а.
Гостовање аутора изложбе „Хартије једног времена-немачка ратна пропаганда 1941-1944." мастер историчара и кустоса Војног музеја Милице Јаковљевић у емисији ТВ Храма-а.
Интервју историчарке Олге Манојловић Пинтер, поводом изложбе Војног музеја „Хартије једног времена-немачка ратна пропаганда 1941-1944." за ТВ Фонет.
https://fonet.rs/drustvo/36355629/propaganda-kao-treci-front.html
У оквиру предмета „Култура дизајна”, студенти мастер студија Архитектонског факултета Универзитета у Београду, у пратњи професорке Мариеле Цветић, посетили су изложбу „Хартије једног времена-немачка ратна пропаганда 1941-1944.” Приликом њихове посете, уводну реч одржала је аутор изложбе мастер историчар и кустос Милица Јаковљевић.
Интервју аутора изложбе „Хартије једног времена-немачка ратна пропаганда 1941-1944", мастер историчара и кустоса Војног музеја Милице Јаковљевић за "Спутник" Србија и фото галерија поставке.
Чланови СУБНОР-а Србије, 10. октобра 2023. године, посетили су изложбу „Хартије једног времена” у Галерији Војног музеја, уз стручно вођење аутора изложбе, мастер историчара и кустоса Милице Јаковљевић.
https://www.subnor.org.rs/hartije-jednog-vremena-nemacka-ratna-propaganda-1941-1944
Изложбу „Хартије једног времена-немачка ратна пропаганда 1941-1944.” у Галерији Војног музеја, посетио је рекордан број заинтересованих, како појединаца тако и организованих група, те је због великог интересовања јавности трајање изложбе продужено. Током трајања изложбе организоване су посете ученика гимназија и средњих школа у оквиру додатне едукације и ширења знања о немачкој ратној пропагандни у периоду окупиране Србије током Другог светског рата . Ученици Девете београдске гимназије „Михаило Петровић Алас" су у оквиру часова историје, имали задатак да направе презентацију изложбе као део савладавања градива Другог светског рата према наставном плану и програму школе.
Изложбу Војног музеја „Хартије једног времена-немачка ратна пропаганда 1941-1944”, аутора мастер историчара и кустоса Милице Јаковљевић прати каталог за који је рецензију урадила редовни професор Филозофског факултета Универзитета у Београду и Управник архива САНУ др. Мира Радојевић.