УЧИТАЈ: осим вебсајта садржаје можете „понети са собом“ преко мобилне апликације Музеј на отвореном.
САЗНАЈ: током шетње Парком уживајте у аудио водичу које се налази на страници сваке скулптуре.
САЧУВАЈ: дељењем фотогрaфија и садржаја о скулптурама из парка Буковичке бање уз хештег #muzejnaotvorenom помажете да се пројекат очува и живи. Истовремено, заједно доприносимо очувању нашег културног наслеђа.
Учитај, сазнај и сачувај
Аутори: Тања Вићентић, Дејан Ковачевић
НАРОДНИ МУЗЕЈ У АРАНЂЕЛОВЦУ
„Учитај, сазнај и сачувај“ – дигитализација и презентација Збирке скулптура у парку Буковичке бање је вишегодишњи пројекат Народног музеја у Аранђеловцу са основним циљем постављања у фокус заборављеног културног наслеђа. Прва фаза обухватила је научно истраживање које је изнедрило обиман материјал о овој драгоценој колекцији (архивска грађа, старе фотографије, видеи, новински чланци…). У наставку је реализован сајт и апликација која је мултимедијални двојезични дигитални водич кроз изложбу заснован на примени технологије проширене стварности (Augmented reality). Уследила је израда аудио водича што олакшава укључивање свих друштвених, посебно инклузивних група, затим снимање интервуја са живим уметницима и израда легенди са QR кодовима и дизајнираним маркерима који су постављени поред сваке скулптуре у парку. Циљ овог пројекта подразумевао је основно полазиште од једне широко схваћене идеје садржане у термину Музеј „на отвореном“. Према тој идеји, Музеј се бави презентацијом изузетне уметничке колекције скулптура која се налази у отвореном парковском простору. Истовремено, ова одредница подразумева и намеру да дигитализовани музејски материјал везан за ову Збирку постане доступан путем дигиталних платформи и мрежа и у том контексту се односи и на отворен приступ за музејске садржаје који применом савремених технологија постају доступни не само посетиоцима парка Буковичке бање, већ широј јавности и заинтересованој музејској публици. Уједно, пројекат је замишљен као отворена платформа која се непрекидно ажурира помоћу прилива нових информација и садржаја. https://www.muzejnaotvorenom.com/
Значај пројекта
Спроведено мултидисциплинарно истраживање изнедрило је драгоцен материјал за креирање нових садржаја везаних за значајну Збирку скулптура у парку Буковичке бање, уз коришћење нових технологија. То је створило услове за едукацију музејске публике на савремен начин, допринело је развоју струке, постизању нових научних резултата и јачању сарадње са сродним установама у области културе, науке и образовања. Реализацијом постављених пројектних циљева кроз коришћење савремене технологије промовишу се културне вредности и отварају нови путеви за приближавање заборављеног културног наслеђа најширој музејској публици. Пројекат подразумева напоре да се друштву наметну јасно дефинисани обрасци понашања и односа према култури и уметности, да се, посебно младој публици, пружи подршка у разумевању уметности и подстицај на креативност и стварање и, коначно, да се подигне свест о важности очувања културне баштине као суштине личног и националног идентитета. Истовремено, како је Аранђеловац туристичко, бањско место, кога годишње посети значајан број домаћих и страних туриста, реализацојом овог пројекта остварује се доступност дигитализованог материјала и презентација значајног културног наслеђа.
ИСТРАЖИВАЊЕ
Збирку скулптура у парку Буковичке бање чини 78 дела етаблираних југословенских и иностраних вајара друге половине 20. века, али и скулптуре значајних имена савремене уметничке сцене прве две деценије 21. века. (75 скулптура настало је на симпозијуму „Бели Венчац“ у оквиру Смотре (југословенске) уметности „Мермер и звуциод 1966. године до 2013, а само три су из ранијих периода). Процесу дигитализације и презентације претходило је обимно научно истраживање и прикупљање богатог материјала о вајарима и уметничким делима – архивска документа, старе фотографије, видеи, новински чланци, као и снимање интервјуа са живим уметницима. Недостатак доступних информација о овом драгоценом културном наслеђу годинама је представљао основни проблем за музејску комуникацију.
ИЗРАДА ВЕБ САЈТА И АПЛИКАЦИЈЕ
Израда веб сајта и апликације омогућава да се након препознавања сваке скулптуре, кориснику пруже додатне информације које, између осталог, садрже назив скуптуре, податке о аутору, време израде и постављањa скуптуре у Парку, мапу свих дела, архивску грађу, документарне видее, као и остале допунске податке који могу бити од интереса за заинтересовану публику. Желели смо да помоћу нових техологија најширој музејској публици и посетиоцима парка Буковичке бање понудимо сазнања и информације о заборављеном културном наслеђу Аранђеловца. Ради бољег разумевања текстови су сведени на основне информације о свакој скулптури и кратке импресије уметника или осврте критике на уметничко дело.
КОНЗЕРВАЦИЈА И РЕСТАУРАЦИЈА СКУЛПТУРА
Након више деценија фонд скулптура у парку Буковичке бање у Аранђеловцу 2020. године прешао је у надлежност Народног музеја. Одмах након утврђивања Збирке за културно добро започели су послови конзервације и рестаурације најугроженијих скулптура. Током три године, уз пројекат дигитализације, траје и пројекат конзервације и рестаурације „Траг у камену“ у оквиру кога је заштитном третману подвргнуто више од половине уметничких дела. Смањење степена физичке угрожености скулптура један је од важних циљева у очувању културног наслеђа града Аранђеловца.
ИЗРАДА АУДИО ВОДИЧА
Израда аудио водича омогућила је да текстови буду доступни и у аудио формату, што је посебно важно са аспекта инклузије и укључивања свих друштвених група у културни живот средине.
ИЗРАДА ЛЕГЕНДИ
Израда легенди са QR кодовима и дизајнираним маркерима које су постављене поред сваке скулптуре и доступне посетиоцима парка Буковичке бање.
ПРОМОЦИЈА ПРОЈЕКТА, ТЕСТИРАЊЕ АПЛИКАЦИЈЕ И СТРУЧНО ВОЂЕЊЕ НАМЕЊЕНИМО СРЕДЊОШКОЛЦИМА
Народни музеј је 8. јуна 2023. одржао промоцију пројекта „Учитај, сазнај и сачувај“ – дигитализација и презентација Збирке скулптура у парку Буковичке бање. О значају овог подухвата говорила је виша кустоскиња Музеја Југославије, Ана Панић, док је графички дизајнер, Дејан Ковачевић, присутнима представио визуелни идентитет пројекта и дигиталних платформи и указао на све аспекте и могућности приликом њиховог коришћења. Овом приликом Народни музеј је тестирао апликацију и уприличио још једно стручно вођење на коме је Тања Вићентић, ауторка пројекта, представила ово драгоцено културно наслеђе средњошколској публици. У успостављеној комуникацији ученици и њихови професори допринели су интересантној дискусији и њиховом перципирању модерне и савремене уметности. У складу са временским приликама сви посетиоци су добили сувенир са логом Музеја – кишну кабаницу.
ПРВО СТРУЧНО ВОЂЕЊЕ под називом „СТАЗОМ МОДЕРНИЗМА“
Народни музеј је, у оквиру програма прославе Дана државности 2023, организовао два специјална стручна вођења у парку Буковичке бање под називом „Стазом модернизма“. Туристи и Аранђеловчани су имали прилику да са кустоскињом историчарком уметности, Тањом Вићентић, уз топао чај и колаче, прођу занимљиву четрдесетоминутну туру од „Шарене капије“ до отворене сцене. Интересантна прича о парку Буковичке бање и по први пут испричана прича о модернизму и јединственој Збирци скулптура заинтересовала је бројну публику.
ЕВРОПСКИ ДАН ПАРКОВА
Основна школа „Милан Илић Чича“ у Аранђеловцу реализовала је пројекат ,,Наш крај'', на Европски дан паркова, 24. маја 2023, у сарадњи са Народним музејом. Ученици трећег разреда обишли су и упознали парк Буковичке бање као природно добро од изузетног значаја (флора, фауна, минерална вода…), а Тања Вићентић, кустоскиња Народног музеја, представила им је најзначајнија дела из музејске Збирке скулптура. Циљ је био да покушамо да изменимо визуру најмлађих посетилаца Парка као пасивних пролазника и посматрача уметничких дела која су доживљавали као „случајно спуштено бело камење“ у парковском простору. Инспирисани обиласком ученици су нацртали омиљене скулптуре или написали литерарне саставе.
ТЕМАТСКО СТРУЧНО ВОЂЕЊЕ под називом „ЧОВЕК КАО МОТИВ“
Народни музеј је и ове године, у оквиру програма прославе Дана државности, организовао стручно вођење у парку Буковичке бање под називом „Човек као мотив“ у Збирци скулптура. Посетиоци су поново имали прилику да са кустоскињом, Тањом Вићентић, уз чај и домаће колаче, обиђу парк и упознају се са врхунски уметнички делима највећих вајара земље и света. Цитате великих уметника говорио је глумац Иван Томић. Народни музеј тежи томе да тематска стручна вођења постану традиционална у оквиру годишње прославе Дана државности, а да посетиоцима Парка у оквиру туристичке понуде града Аранђеловца свакодневно буду доступне услуге водичке службе која би у ту сврху била формирана.
ОДРЖИВОСТ: ПРОЈЕКАТ „УЧИТАЈ, САЗНАЈ И САЧУВАЈ“ ЈЕ ОТВОРЕНА ПЛАТФОРМА
Пројекат дигитализације и презентације Збирке скулптура у парку Буковичке бање замишљен је као отворена платформа која се непрекидно ажурира и допуњује новим информацијма и садржајима у зависности од урађене еваулације и одговора на спроведене анкете, посебно млађе популације.