Milja Stijović
Viša kustoskinja
DEMHIST / ICOM
Prošlogodišnje aktivnosti višeg kustosa M. Stijović pokazuju nastavak izvrsnosti u polju njenog stručnog i naučnog rada, uvek sa fokusom na rešavanje gorućih problema i postavljanja zdravih temelja. Njen naučno istraživački rad okrenut je najširem polju Studija kulture odnosno oblastima prožimanja Studija filma, Studija umetnosti i književnosti, savremenih digitalnih tehnologija i komunikacija, te digitalizacije kulturnog nasleđa, muzealizacije i baštinjenja. Od odbrane doktorske disertacije, koja je jedna od prvih analiza kuće umetnika u Srbiji, aktivno učestvuje u radu međunarodnog udruženja DEMHIST. Prošle godine je postigla veliki uspeh za NK ICOM Srbije, kada je svojim predlogom temata donela godišnju skupštinu DEMHIST-a u Beograd, ispred prijavljenih tema Portugalije, Indije i Gruzije. Uspeh koji je ostvarila tokom brižljivog jednogodišnjeg planiranja međunarodne konferencije, ocenjene od strane članstva udruženja za najbolju od njegovog osnivanja, krunisan je izborom za članicu boarda udruženja sa najviše glasova, a posle i za potpredsednicu DEMHIST-a na svečanoj skupštini održane u oktobru 2023. godine. Nominacija kandidata je ispred podkomiteta DEMHIST i prijavljujem svoju nominaciju kao potpredsednica tog podkomiteta.
Na poziv tadašnje DEMHIST predsednice i sekretara, čiji je član od 2015. godine, a uz podršku tadašnjeg predsednika NK ICOM Srbije Nikole Krstovića, nominovala je Srbiju kao domaćina godišnje DEMHIST konferencije 2023. godine. Predlog temata konferencije, kao i predloženi program konferencije uz prateće sadržaje tadašnji U.O. DEMHIST je izabrao za najbolji, ispred tema Portugalije, Gruzije i Indije. Organizacija jedne od do sada najbolje DEMHIST konferencija (po oceni članstva) podrazumevala je pisanje temata i poziva za radove, kreiranje detaljnog programa (stručni deo, prateći sadržaji, posete istorijskim kućama, stručna vođenja, prijemi i gala večera), organizovanje glavnih govornika iz Gane i Libana, pravljenje okvira i sadržaja za sajt konferencije, svakodnevna komunikacija sa članstvom i prijavljenima u trajanju od godinu dana, obezbeđivanje dolaska trinaest kolega iz Rusije u trenutku blokade ino plaćanja iz Rusije. Finansijski deo konferencije realizovala je uz podršku Bojane Subašić.
Remembrances of Things Lost, Summary
Kratak pregled, po oceni članstva, najbolje do sada DEMHIST konferencije u brojkama izgleda ovako: bilo je 61 učesnika iz celog sveta, 10 učesnika hibridno. Da konferencija protekne besprekorno angažovala je kao pomoć 7 studenata sa Odeljenja za Istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta. Konferencija je trajala 6 dana, dok je stručni deo trajao 4 dana, a otvorila su ga 2 predavača iz Gane i Libana. U tri dana su održane 4 sesije, u okviru kojih je izloženo 17 radova, 4 predavanja eksperata iz Srbije i 5 postera. Konferencija je tokom trajanja imala 7 lokacija, a tim iz Holandije se pobrinuo da se konferencija paralelno održi i u hibridnom formatu za sve učesnike koji su bili sprečeni da dođu.
https://padlet.com/erfgoedacademie/icom-demhist-conference-2023-awjjsf84tvwj6mzh
Glavni govornik bio je arh. David Kodžo Derban, koji je svoje predavanje "Survivors of a Forgotten Past – Reviving the Ashanti Traditional Building" održao u Muzeju afričke umetnosti u Beogradu. On je govorio o svetim prostorima ili hramovima Ašanti, kao o jedinim preživelim od jedinstvene tradicionalne arhitekture Ašanti nakon što su Britanci 1874. godine uništili glavni grad Кraljevine Кumasi. Ovo je otvorilo doba kolonijalizma i modernizma koji je potpuno potisnuo umetničke tradicije i estetike izgradnje Ašanti do danas. Takođe je preporučio dva načina za oživljavanje pamćenja i značaja hramova za svetsku arhitektonsku kulturnu baštinu.
https://padlet.com/erfgoedacademie/icom-demhist-conference-2023-awjjsf84tvwj6mzh/wish/2775073287
Drugi dan konferencije je započela gošća iz Libana Neli Aboud sa predavanjem pod naslovom “Beirut's Afterlife/Afterlives: Heritage, Remembrance and Amnesia, a diskusiju nakon predavanja je moderirala tadašnja predsednica DEMHIST-a Ivon Plum. Govorila je o Bejrutu, upoređujući ga sa feniksom koji se diže iz pepela nakon što je više puta pustošen. Кao glavni grad Libana, Bejrut je grad pun kontradikcija. Tokom svoje drevne i savremene istorije pretrpeo je razna rušenja. Grad i dalje ima problema sa oporavkom uprkos stalnim naporima da se sanira šteta. Međutim, da li su rekonstrukcija i rehabilitacija dovoljni za negovanje isceljenja, ili su sećanje i tugovanje vitalni za nove početke? Кoje korake treba preduzeti da bi se obezbedio stabilniji i zdraviji preporod? Da li je moguće obnoviti se i odupreti se bez priznavanja naših istorijskih osnova? Кonačno, zašto se držimo određenih uspomena, a zaboravljamo druga?
https://padlet.com/erfgoedacademie/icom-demhist-conference-2023-awjjsf84tvwj6mzh/wish/2758834530
Konferencija je prevazišla sva očekivanja U.O. i ispunila sve zahteve koji su bili postavljeni pred Srbiju, kao zemlju domaćina. Najzahtevnije je svakako bilo organizovati da se konferencija u istom danu seli sa lokacije na lokaciju, gde su učesnici prvog dana promenili čak četiri lokacije. Svakako je uz fizičko premeštanje cele konferencije, bilo zahtevno organizovati u svakom trenutku i mogućnost za hibridno učestvovanje, pa je učesnike na svakoj lokaciji pratio i tim iz Holandije, koji su snimali i vodili računa da učesnici iz Australije, Brazila, Izraela koji nisu mogli da dođu, prisustvuju svakom predavanju, sesiji i diskusiji, ali i svečanoj skupštini.
https://vimeo.com/890280457/a0ec71febb?share=copy
https://vimeo.com/890568715/8037857d1b?share=copy
Organizator konferencije je obezbedila i panel koji je bio posvećen zaštiti istorijskih kuća u Srbiji, a u kojem su učestvovale koleginice iz Muzeja Grada Beograda, Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture RS, Kuće legata, kao i naučna saradnica prof. Kadijevića Vladana Putnik koja je predstavila saradnju Odeljenja za istoriju umetnosti sa svim pomenutim ustanovama, kao i rad međunarodne radne grupe Do.co.mo.mo Srbija. U sklopu srpske sesije organizovane su i dve vođene ture po Beogradu: Kroz sefardski Beograd (u saradnji sa Institutom Servantes) i Secesija u Beogradu.
Konferencija je ugostila i izlagače postera, koji su tokom trajanja cele konferencije mogli zainteresovane učesnike da upoznaju sa svojim istorijskim kućama, a takođe su snimljeni i videi koji su dostupni na padlet platformi.
Učesnici su imali priliku da 27.10. uživaju i u specijalno prilagođenom izletu. Posetili su manastir Krušedol, Sremske Karlovce, posetili su muzej vina i meda porodice Živanović, odakle smo se zaputili ka Petrovaradinu. Posle obilaska centra Novog Sada, grupa je uživala u stručnim vođenjima kroz dve privremene izložbe Galerije Matice Srpske. Kraj izleta se završio tradicionalnim ručkom na Salašu 137.
Poslednjeg dana održana je i svečana skuština koja je bila ujedno i izborna, kada je DEMHIST članstvo izabralo Milju Stijović sa najviše glasova za člana U.O. i potpredsednicu ovog međunarodnog udruženja.
Kao dobra ideja, koja je promtno bila usvojena od strane direktora srpskih muzeja, svakako je bila donacija materijala ICOM Srbiji. Iza ideje donacije, Milja je htela da promoviše rad srspkih muzeja, ali i da kroz ponuđene promotivne materijale pozove učesnike konferencije da tokom trajanja konferencije detaljnije istraže i posete muzeje koji su učestvovali u akciji donacije. Akcija je naišla na veliko oduševljenje i U.O. podkomiteta, ali i samih učesnika. Takođe, angažovanjem sedmoro studenata sa Odeljenja za istoriju umetnosti, Filozofskog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, pokrenuta je praksa i saradnja ICOM Srbije u angažovanju na projektima naših budućih kolega dok su još na osnovnim studijama, pa se praksa ponovila i tokom naredne konferencije u organizaciji NK ICOM Srbije "Atipični interpretativni alati u muzeju: muzika, ples, teatar, pokret", održane u Čačku 23-24-11.2023.