top of page
1a_0.04143000 1741854782.jpg

Чувам те - нове перспективе у тумачењу антропоморфних фигурина са локалитета Медведњак кроз праксу Археологије срца

Драгана Ђурђевић

Народни музеј у Смедеревској Паланци

Пројекат "Чувам те" оживљава заједнице кроз Археологију срца, истражујући поред материјалнух остатака, и осећања, ритуале и заједништво људи из неолита. Изложба премошћује миленијуме кроз интерактивни, мултимедијални и емоционални приступ, позивајући посетиоце да осете, разумеју и постану део прошлости. Прошлост није само оно што видимо – већ и оно што осећамо.

Чувам те – Археологија срца у служби разумевања прошлости Пројекат "Чувам те" је јединствена археолошка изложба која истражује антропоморфне фигурине са локалитета Медведњак кроз иновативни приступ Археологије срца. Овај концепт, који укључује анализу емоција и заједништва у прошлости, омогућава дубље разумевање материјалних остатака неолитске културе и њихове нематеријалне вредности. Форма и методологија Пројекат је осмишљен као мултидисциплинарна изложба која спаја археологију, дизајн, интерактивне игре и емоционалну интерпретацију прошлости. Кроз савремене музејске праксе, публика има прилику да не само посматра предмете, већ и активно учествује у разумевању њихове симболике и значаја. Археологија срца, као централни методолошки оквир, омогућава другачије читање прошлости – посматрајући је не само кроз материјалне остатке, већ и кроз људску потребу за повезивањем, заштитом и духовношћу. Кључни елементи овог приступа укључују: Интерактивне игре за децу и одрасле, које омогућавају публици да кроз лична искуства реконструише улогу фигурина у праисторијским заједницама. Визуелно и тактилно пријемчиви експонати, који подстичу емпатију и разумевање нематеријалних аспеката неолитског друштва. Истраживање ритуала и веровања повезаних са антропоморфним фигуринама, које су можда представљале заштитнице дома, заједнице или природних феномена. Повезивање са савременим човеком, где публика поставља питања о сопственим осећањима, сигурности и заједништву, препознајући сличности са људима из далеке прошлости. Циљеви и резултати Циљ овог пројекта је да музејску изложбу трансформише у емоционално искуство које посетиоце води на путовање кроз време, преиспитујући улогу људских осећања у прошлости и садашњости. Нови начин представљања археолошког наслеђа – кроз емоционалну интерпретацију и интерактивне садржаје. Јачање свести о културном наслеђу – приближавање прошлости широј публици, посебно младима. Креирање заједничког искуства – посетиоци не остају пасивни посматрачи, већ постају део приче, посебно деца кроз игру и сликовницу (која је у изради). Развој музејских пракси – имплементацијом савремених метода игре и наратива у музејске поставке и укључивањем анимација, звучних ефеката и визуелних елемента како би се створило потпуно искуство неолитског живота.

Иновативан музеографски приступ – У пројекту се примењује савремени концепт Археологије срца, који у музеографији наглашава емоционалну интерпретацију археолошких налаза. Ово представља новину у представљању праисторијске културе, где се предмети не приказују само као артефакти, већ и као медиј за разумевање осећања, веровања и заједништва древних заједница. Нова методологија истраживања и документације – Археолошки налази са локалитета Медведњак интерпретирају се не само кроз материјалну културу већ и кроз контекст њихове улоге у свакодневном животу, што утиче на будуће истраживачке приступе. Интерактивна музејска комуникација – Кроз примену елемената игре и учешћа посетилаца, пројекат помера границе традиционалног музејског приступа и уводи активну публику у сам процес разумевања прошлости. Ширењe знања у археологији и хуманистичким наукама – Пројекат доприноси бољем разумевању ритуалне праксе винчанске културе, улоге антропоморфних фигурина и њихове повезаности са емоционалним животом неолитских заједница. Нови начини тумачења археолошких записа – Истраживање се бави нематеријалним аспектима прошлости, као што су осећања и друштвена повезаност, што представља напредак у археолошкој методологији и интерпретацији материјалних остатака. Повећање мултидисциплинарне сарадње – Кроз укључивање различитих дисциплина (археологија, историја уметности, антропологија, музеологија, дизајн и педагогија), овај пројекат отвара нове могућности за будуће научне и стручне пројекте. Популаризација културног наслеђа – Изложба чини археолошко наслеђе приступачним и разумљивим широј публици, посебно младима, укључујући их у процес учења кроз интерактивне садржаје. Јачање локалног идентитета и заједништва – Пројекат повезује заједницу са својом прошлошћу, наглашавајући континуитет живота и вредности које се преносе кроз генерације. Еколошки аспект – Кроз промоцију природних материјала и традиционалних заната, пројекат истиче одрживе праксе и значај природе у културном контексту. Имплементација принципа игре у музејском окружењу – Посетиоци нису пасивни посматрачи, већ активни учесници. Динамичан мултимедијални приступ – Коришћење аудио-визуелних елемената, интерактивних експоната и сценографије која приближава посетиоце неолитском свету. Спој научног и емоционалног истраживања – Повезивање археолошких метода са проучавањем осећања и ритуалних пракси, што ствара нову димензију у интерпретацији прошлости.

Активности

1jpg_0.41509400 1741855466.jpg

Концепт - Ова изложба открива емотивне трагове прошлости кроз предмете који су некада били испуњени љубављу, тугом, сећањем и ритуалом. Слојеви археолошког наслеђа не сведоче само о животним праксама, већ и о осећањима која су обликовала заједнице. Кроз антропоморфне фигурине, посуде, алате и личне предмете, откривамо како су људи изражавали бригу, посвећеност и духовну везаност. Археологија срца нас води у интимни свет древних заједница, где предмети нису само коришћени, већ и вољени, чувани и симболички оплакивани. Простор изложбе гради дијалог између артефаката и савременог човека, позивајући нас да осетимо и препознамо универзалност људских емоција. Изложба „Чувам те“ прича о људској души, која је уткана у материјални свет.

Фотографије концепт

https://www.instagram.com/p/C5kwBe3sW7E/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

1a_0.04143000 1741854782.jpg

Визуелни идентитет изложбе „Чувам те“, рад је Валентине Талијан. Ослања се на комбинацију симболике винчанске културе и савременог дизајна, стварајући снажан и препознатљив естетски израз. Централни и доминантни графички мотив зрака и стилизована антропоморфна фигурина „Чаирка“ повезују прошлост и садашњост, наглашавајући концепт Археологије срца, асоцирајући на светлост, очување, континуитет културног наслеђа као и на моћ заштите коју је фигурина пружала. Коришћењем топлих боја и једноставне графике, дизајн комуницира идеју заштите, заједништва и духовне повезаности. Пратећи материјали, попут каталога, сувенира, уједињени су кроз доследну типографију и минималистички приступ, док игра светлости и сенке на елементима дизајна асоцира на артефакте ископане из прошлости, док композиција простора, архитектонска решења и осветљење стварају осећај интимности. Интерактивни садржаји и упутства за игру додатно оснажују везу између публике и наслеђа, претварајући изложбу у искуство које се памти. Овај визуелни идентитет није само естетски избор – он је део приче која оживљава древне симболе у савременом контексту.

Плакат

https://www.instagram.com/p/C5xqGTHsU9s/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

rsz_1073a4268_0.39081500 1741855825.jpg

Каталог "Чувам те" представља јединствено истраживање антропоморфних фигурина са локалитета Медведњак кроз иновативну перспективу Археологије срца. Ова публикација открива слојевите приче винчанске културе, посматрајући не само материјалне остатке већ и емоције, ритуале и свакодневни живот праисторијских заједница. Кроз научне анализе, музеолошке методе и интерактивни приступ, каталог пружа увид у значај фигурина као могућих заштитница домова, породичних и заједничких вредности. Уједно, поставља питања о улози археологије у разумевању људскости кроз време. Каталог је више од научне студије – он позива читаоца да осети, разуме и препозна везу између неолита и данашњег света.

Каталог

rsz_2img_4354_0.38251000 1741856039.jpg

Отварање - У свечаној атмофсери музеја 18. априла 2024. године отворена је изложба „Чувам те“. Бројни посетиоци имали су прилику да уживају пажљиво одабраним артефактима док су директор и ауторка поделили своје утиске и инспирацију, и нагласили значај овакавих догађаја за очување и промоцију културног наслеђа. Изложба је отворена до 10. априла 2025. године пружајући свима прилику да се упознају са вредним културним наслеђем Смедеревске Паланке.

Отварање изложбе

https://www.instagram.com/reel/C59CkVtMqJ7/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

Ljubav_0.93518500 1741606304.jpg

Игра за одрасле – ауторка изложбе и дизајнерка осмислиле су кратку игру која има за циљ подстицање интеракције публике са темом изложбе. Кроз низ питања играчи имају прилику да се осврну на емоције које се буде у њима када се присете свог родног града или омиљеног места или људи из прошлости, одговарајући на питања из „Бележнице Аце Мрава“. Идеја је да попуњене бележнице оставе у Музеју, како би се након затварања изложбе направила инсталација са одговорима публике и на тај начин оснажила везу Музеја и локалне заједнице.

Бележница

https://www.instagram.com/reel/C6JEFCGsHle/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

1741856167387_0.66583600 1741856408.jpeg

Радионице – Током припрема осмишљени су пратећи програми за децу. На њима су заједно са групом ученика Паланачке Гиманзије радиле ауторка изложбе и дизајнерка. Креативни процес одвијао се кроз три радионице које су се дешавале истовремено са припремама за отварање изложбе, тако су ученици имали прилике да виде различите процесе и фазе и упознају се са темом, концептом, изложеним материјалом и креативним решењима поставке. Заједничким радом, првенствено са ауторком и дизајнерком, а на крају и самостално ученици су осмисли концепт игре и њен садржај. Пратећи програм именован „За чим трага Аца Мрав – велика музејска потрага“ јавио се готово као потреба да се у изложбу, која кроз савремене археолошке идеје приступа тумачењу прошлости, уведе и савремена пракса рада са децом. Замишљена је као музејско искуство за децу. Својом учешћем на радионицама ученици Гимназије значајно су допринели томе да овај програм добије нову димензију тиме што су осмислили и написали

https://www.instagram.com/reel/C5npFJvMsAM/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

rsz_444150660_951781813617657_8307662322070461130_n_0.68508300 1741856408.jpg

Реализације игре – У Ноћи Музеја, у мају 2024. године програм „За чим трага Аца Мрав“ први пут је одржан. Програм је био активан до краја школске године и настављен са почетком нове у септембру. Уз подршку кустоса педагога изабрана је циљна група, односно сеоске школе и вртићи који су имали предност у односу на градске предшколске установе и школе. Идеја је била да Музеј буде доступан свој деци у општини, од којих су нека овом приликом први пут дошла у Музеј и спознала га кроз игру и пратеће програме тада активних других изложби. Главни циљ је био забавити се, открити нове стране себе и доживети нешто несвакидашње у Музеју.

Фотографије

https://www.instagram.com/reel/C7XQaHSsrey/?utm_source=ig_web_copy_link

https://www.instagram.com/p/C7n3H-QsCI7/?img_index=10

https://www.instagram.com/p/C8JcCKSMzC7/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

rsz_1741258794198_0.84189900 1741856626.jpg

Сувенири – музејска сувенирница је овом приликом обогаћена производима који су пратили изложбу. Заправо, отварање изложбе пратило је и отварање новог простора у којем се сада налази наша сувенирница и за те потребе осмишљени су сувенири, као што је реплика антропоморфне фигурине „Чаирка“, магнети и накит са истим мотивом, чарапе са археолошким мотивима, цегер и беџеви. Крајем 2024. године пласирана је лимитирана зимска колекција вунених плетених капа и шалова под називом „Чувам те од зиме“. На овај начин драгоценим музејским предметима дат је савремен контекст и прилика да се Музеј промовише кроз наслеђе које баштини.

Сувенири

https://www.instagram.com/p/C6O-5AeM60I/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

https://www.instagram.com/p/C6tH3sNM0-5/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

https://www.instagram.com/reel/DEAhoBWIDHi/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

https://nmsp.rs/suvenirnica

rsz_glor0251_0.75788400 1741856900.jpg

Театар – У оквиру манифестације Културно лето 2024, у августу месецу одржан је музејски театар под називом „Вибрације живота“. С обзиром на то да се нематеријална културна винчанских заједница не може рекреирати у потпуности или уопште када говоримо о ритуалу, театар је замишљен као слободна, уметничка и савремена интерпретација потенцијалних неолитских ритуала. Аутори програма су кустос педагог Бојан Маринковић и ауторка изложбе Драгана Ђурђевић. Ова смела идеја пренела је публику на кратко у малу винчанску заједницу на данашњем Медведњаку те је на тај начин публика осетила њихов живот пре 5000 година.

Театар

https://www.instagram.com/reel/C-0GaJgsPLW/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

https://www.instagram.com/p/C-2Vs_xMl17/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

https://www.instagram.com/p/C-7pGkFMuLg/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

10_0.82088800 1741857089.jpg

Изложба „Чувам те“ је тројезична. Поред српског, преведена је на руски и енглески.

https://www.instagram.com/p/DC8iimSsRoj/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

©2022 by ICOM Serbia

bottom of page