
GALERIJA LAZAR VOZAREVIĆ
Sremska Mitrovica
Prethodna godina za Galeriju Lazar Vozarević bila je obeležena velikim jubilejom – 50 godina postojanja ustanove, simbolično nazvanim „Drugih 50“. Fokus je bio na obnovi tradicionalnih manifestacija i predstavljanju kapitalnih zbirki kroz tri ključna projekta: 1. Obnova Sremskomitrovačkog salona – Nakon 17 godina, ova manifestacija je ponovo pokrenuta, sada s fokusom na umetnike iz Vojvodine. Od 117 prijavljenih umetnika, stručni žiri je odabrao 59, a kompletnu produkciju– transport, fotografisanje i katalog – realizovala je sama Galerija. 2. Izložba slika i crteža Milene Čubraković – Prvi put predstavljena javnosti, ova postavka je rezultat restauratorskog rada na poklon-zbirci. Crteži su očišćeni i profesionalno uramljeni, čime je omogućeno njihovo adekvatno izlaganje. Kroz katalog, dokumentarni film i prateće radionice, ova postavka je publici približila značaj Mileninog stvaralaštva, a sama izložba dostojna je velikih muzejskih prostora. 3. Izložba dela Zorana Petrovića – Obuhvatila je slike, crteže i skulpture iz fonda Galerije, uz saradnju s kolekcijom Ružice Stojiljković, bliske umetnikove prijateljice. Ovaj projekat je osvetlio Petrovićev doprinos domaćoj umetničkoj sceni i produbio institucionalne veze sa kolekcionarima. Pored izlagačkih aktivnosti, Galerija je nastavila s izdavačkom delatnošću, objavljujući visokokvalitetne kataloge koji prate svaku izložbi. Unapređena je i saradnja sa brojnim institucijama kulture, čime je osnažena njena pozicija u muzejsko-galerijskoj mreži Srbije. Posebna pažnja posvećena je interakciji sa lokalnom zajednicom. Kroz edukativne programe i radionice, namenjene školskoj deci, ali i kao prostor koji je na raspolaganju i drugim ustanovama kulture, institucija je potvrdila svoju ulogu ne samo kao čuvar umetničkog nasleđa, već i kao dinamičan centar kulturnog života grada. Galerija Lazar Vozarević ostaje prepoznatljivo mesto susreta umetnosti, istorije i savremenog izraza
„Drugih 50 – Nasleđe kao inspiracija, budućnost kao izazov“ Ovaj slogan reflektuje značaj jubileja, ali i viziju Galerije Lazar Vozarević za naredne decenije – očuvanje umetničkog nasleđa uz inovativan pristup i dalji razvoj.
Galerija Lazar Vozarević aktivno prati savremene muzeološke trendove, prilagođavajući ih svojim prostornim mogućnostima. Budući da je prostor ograničen, inovativnost je usmerena na unapređenje prikaza izložbi i širenje programskih aktivnosti. Jedan od ključnih pomaka je integracija zidnih i podnih legendi i video projekcija u svaku izložbu, čime se publici pruža bogatije iskustvo i dublje razumevanje umetničkih dela. Multimedijalni sadržaji omogućavaju interaktivniji pristup, privlačeći širu publiku i prilagođavajući se savremenim načinima prezentacije umetnosti. Pored unapređenja izložbenih formata, Galerija je proširila svoju funkciju i postala višenamenski kulturni centar. Prostor je sada opremljen za održavanje koncerata, književnih večeri i drugih kulturnih događaja, čime je značajno povećana njegova upotrebljivost i atraktivnost za različite umetničke izraze. Ovim inovacijama, Galerija Lazar Vozarević ne samo da obogaćuje svoju ponudu, već i postavlja nove standarde u prilagođavanju umetničkih prostora savremenim potrebama publike i kulturne zajednice.
Aktivnosti

Galerija Lazara Vozarevića – 50 godina umetnosti i inovacije Ovaj značajan jubilej obeležen je izložbom koja posetioce vodi na jedinstveno putovanje kroz vreme. Centralni deo postavke verno rekonstruiše originalnu izložbu iz 1973. godine, koju su kreirali prof. Trifunović i istoričar umetnosti Đorđe Panić, prvi direktor Galerije. O tim danima, odrastanju uz umetnost i značaju galerije svedočila je istoričarka umetnosti Ana Panić, kćerka prvog direktora Današnji trenutak obogaćen je inovativnim tehnologijama: multimedijalni prikaz dela Lazara Vozarevića, u produkciji mladog ruskog umetnika Valentija Tjutereva, pružio je novo iskustvo posmatranja umetnosti, dok je komora za virtuelnu restauraciju, uz pomoć svetlosnih snopova, otkrila originalni izgled Vozarevićevih slika. Spojem tradicije i savremenih tehnologija, Galerija Lazara Vozarevića potvrđuje status avangardne institucije koja ne samo da čuva umetničko nasleđe, već ga osvetljava na nove, inovativne načine.
https://www.facebook.com/100011239352279/videos/1370915043821669

Obnova Sremskomitrovačkog likovnog salona – povratak tradicije u savremenom formatu Nakon 17 godina, Sremskomitrovački likovni salon ponovo je oživeo, vraćajući se kao značajna manifestacija za umetnike iz Vojvodine. Nekada prestižan događaj, čija je glavna nagrada bila samostalna izložba, obnovljen je učešćem 59 autora, koje je stručni žiri izabrao među 117 prijavljenih. Poseban kvalitet Salona obezbedila je kompletna logistička podrška, realizovana u produkciji Galerije Lazar Vozarević – od transporta i fotografisanja radova do izrade kataloga, čime je osigurana visoka produkcija i profesionalna prezentacija umetničkih dela. Dodatnu dimenziju manifestaciji dalo je partnerstvo sa gradskom manifestacijom „Vinski park“, koje je otvorenje Salona pretvorilo u svečan kulturni događaj, spajajući vizuelnu umetnost i lokalnu tradiciju. Ovim iskorakom, Galerija Lazar Vozarević ne samo da je vratila Salonu njegov nekadašnji značaj, već ga je postavila kao savremenu platformu za afirmaciju umetnika i jačanje kulturne scene.
https://sremska.tv/2024/11/26/vinski-market-na-likovnom-salonu-u-sremskoj-mitrovici-video/
https://www.facebook.com/100011239352279/videos/559945813418652

Saradnja sa Institutom za nuklearne nauke Vinča – Nauka u službi umetnosti "Danas se umetnost sve više približava jednoj većoj istini-istini nauke,izražava sredstvima likovne umetnosti, a kao nauka rešava"-ova Vozarevićeva izjava bila je početni motiv saradnje sa Institutom Vinča. Ova saradnja predstavlja inovativnu primenu savremenih naučnih metoda u oblasti umetnosti. Cilj je da, kroz primenu fizike i arheometrije, istraži elemente boja koje je koristio Lazar Vozarević. Kroz rad sa X-zracima i Gajger-Milerovim brojačem, došli smo do ključnih saznanja o sastavu i karakteristikama umetničkih dela, otkrivajući dosad nepoznate aspekte njegove tehnike. Ovaj rad pokazuje vrednost integracije prirodnih nauka u humanističke discipline, kao i potencijal za njihovu širu primenu u obrazovanju i istraživačkom radu. U istraživanju su učestvovali nagrađivani mladi fizičari iz OŠ Jovan Jovanović Zmaj. Ovaj projekat je dokaz da nauka i umetnost nisu samo povezane, već mogu zajedno doprinositi obogaćivanju kulture i obrazovanja.

Mali majstori velikih ideja: Omiljena radionica inspirisana Vozarevićem Jedna od najvoljenijih radionica u Galeriji Lazara Vozarevića jeste ona u kojoj najmlađi posetioci, koristeći jednostavnu igračku – bockalice, stvaraju sopstvena umetnička dela inspirisana radovima Lazara Vozarevića. Ovaj jedinstveni koncept omogućava deci da kroz igru i kreativno eksperimentisanje upoznaju principe apstraktne umetnosti, kompozicije i boja. Radionica spaja likovni izraz i motoričku veštinu, dok deca s oduševljenjem slažu oblike i boje, kreirajući male „Vozarevićeve slike“. Na taj način, umetnost im postaje bliska i razumljiva, a galerija mesto gde se osećaju slobodno da stvaraju i istražuju. Saradnja sa vaspitačima i roditeljima ključna je u ovom procesu, jer zajedno gradimo temelje kulturnog obrazovanja od najranijih dana. Umetnost postaje deo njihovog odrastanja, oblikujući generacije koje će umetnost voleti, razumeti i negovati.

Izložba "Milena Čubraković" vraća u fokus stvaralaštvo nepravedno zaboravljene umetnice. Restaurisana poklon-zbirka sada čini jedinstvenu celinu spremnu za izlaganje, omogućavajući novo sagledavanje njenog značaja. Ova postavka podstiče istraživanje o Mileni Čubraković i ženama u umetnosti, dajući im mesto koje zaslužuju. Njen rad otvara dijalog o ulozi i priznanju umetnica u kulturnoj istoriji. Snažna povezanost Galerije i Galerije u Čačku omogućila je realizaciju izložbe, potvrđujući značaj institucionalne saradnje u očuvanju umetničke baštine. Ova izložba nije samo umetnički događaj, već i korak ka reafirmaciji Milene Čubraković i njenog dela.

Galerija na Forumu slovenskih zemalja: iskustvo, priznanje i međunarodna vidljivost Učešće Galerije na Forumu slovenskih zemalja „Živa“, značajan je korak u njenom međunarodnom pozicioniranju. Iako naši predstavnici nisu bili u mogućnosti da prisustvuju zvaničnoj dodeli, sam proces prijave i aplikacije doneo je dragocena iskustva i nova znanja. Posebno ističemo priliku da putem video materijala i pozdravne reči predstavimo naš rad široj publici. Na taj način, učenici iz svih balkanskih zemalja upoznali su se s delovanjem Galerije, njenom misijom i ulogom u kulturnom životu grada. Takođe, ugostili smo dva člana žirija, čiji su saveti doprineli daljem razvoju naših programa. Galerija se ovim učešćem potvrdila kao multifunkcionalna ustanova i otvorena platforma za kulturnu razmenu i saradnju.

Galerija – dinamičan centar kulturnog života grada Galerija nije samo statični likovni centar, već multifunkcionalni prostor u kojem se prepliću umetnost, edukacija i društveni dijalog. Oko nje se okupljaju umetnici, istraživači i publika, stvarajući živo kulturno jezgro koje inspiriše i podstiče razvoj kreativnih ideja. Pored izložbenih aktivnosti, Galerija se ponosi snažnom saradnjom sa svim ustanovama kulture u gradu. Kroz zajedničke projekte, programe i inicijative, zajedno oblikujemo kulturnu scenu i stvaramo sadržaje koji obogaćuju umetnički i društveni život zajednice. Njena otvorenost ka novim saradnjama i inovativnim programima omogućava joj da aktivno oblikuje kulturnu scenu i odgovori na savremene izazove u umetnosti i društvu. Upravo ta sposobnost prilagođavanja i stalnog dijaloga s publikom čini Galeriju središtem kulturnog života, mestom gde se umetnost ne samo izlaže, već i promišlja, deli i razvija.

Galerija kao dom za gradska udruženja i njihove tradicionalne godišnje izložbe Galerija Lazar Vozarević se ponosno predstavlja kao prostor koji je posvećen podršci i promociji umetnosti, kao i kao siguran dom za gradska udruženja i njihove tradicionalne godišnje izložbe. Kroz svoju misiju je postala nezaobilazno mesto za sve članove umetničke zajednice, bilo da su akademski obrazovani umetnici ili amateri, pružajući im jedinstvenu priliku za kreativnu ekspresiju, prezentaciju i povezivanje sa širim umetničkim krugovima. Verujemo da umetnost ne poznaje granice i da je svaka vrsta kreativnog izraza jednako vredna pažnje i poštovanja.Pored prostora, Galerija pruža udruženjima i kompletnu logističku podršku, od postavke izložbe preko kataloga i otvaranja, stručnih vođenja i radionica.

Noć muzeja - Kultura za sve Iako je zvanična „Noć muzeja“ prošle godine izostala, Galerija nije želela da propusti priliku da umetnost učini dostupnom široj publici. Kao odgovor na ovu situaciju, opredelili smo se za organizovanje – zabave u galeriji, koja je istovremeno omogućila posetiocima da uživaju u umetnosti na pristupačan i zabavan način. Tom prilikom, predstavljena je izložba kolaža Ivana Kocića, čiji su radovi oduševili posetioce svojim jedinstvenim pristupom i vizuelnim bogatstvom. Cilj nam je bio jasan: na popularan i angažovan način proširiti krug posetilaca, omogućiti im da kroz zabavni program steknu dublje razumevanje umetnosti, te se nakon takvih iskustava, vrate i posete i ozbiljnije izložbe i programe. Kultura mora biti dostupna svima, a Galerija je posvećena tome da bude prostor u kojem svi mogu da uživaju, istražuju i stvaraju dublje veze sa umetničkom scenom.

Galerija – Mesto gde umetnost prožima sve dimenzije izraza Galerija Lazara Vozarevića nije samo dom likovne umetnosti – ona je prostor u kojem se spajaju različiti umetnički izrazi. Dugogodišnja saradnja sa muzičkom školom „Petar Krančević“, donosi jedinstvene koncerte, gde mladi talenti nastupaju među remek-delima Lazara Vozarevića, dok jedan od najstarijih muzičkih festivala u gradu „Festival pijanizma“ svake godine oživljava galerijski prostor kroz zvuk i emociju. Ova sinergija umetnosti potvrđuje da galerija neguje ne samo likovni izraz, već i muziku, performans i fotografiju, stvarajući bogato kulturno iskustvo za sve generacije. Fotografije događaja, sa umetninama u pozadini, putuju svetom, noseći sa sobom snagu Vozarevićevog stvaralaštva i poruku da umetnost ne poznaje granice – ona povezuje ljude, prošlost i budućnost, tradiciju i inovaciju.