top of page
Mimikrija_0.22387200 1741871950.jpg

Mimikrija

Saša Marjanović
Ivan Tuka

Muzej u Majdanpeku

Dijalog izmedju savremene umetnost i tekovina prošlosti za bolje razumevanje muzeologije.

Mimikrija je svojevrsni dijalog savremenog autora Saše Marjanovića sa artefaktima i predmetima koje Muzej u Majdanpeku poseduje u okviru svojih zbirki, ali i drugim značajnim predmetima i istorijskim ličnostima iz neposredne okoline Majdanpeka i istočne Srbije. Razne kulture i narodi, hiljadama godina unazad, nastanjivali su područje Majdanpeka, njegove okoline i o svom životu na ovim prostorima ostavili brojne i bogate materijane dokaze o tome. Najviše pažnje posvećeno je događajima iz praistorije, pozne antike i perioda osmanske vlasti. Kultura, verovanja i običaji lokalnog stanovništva Vlaha su još jedan segment kome je posvećena pažnja. Saša Marjanović je svoja razmišljanja o događajima i ličnostima iz prošlosti pretvorio u objekte i skulpture od terakote. Njegove skulpture utapaju se u postavku Muzeja u Majdanpeku i oku posmatrača izgledaju kao autentični predmeti iz prošlosti. Celokupna ideja postavke je da predmeti savremenog autora vizuelno nikako ne ugroze muzejsku postavku, te da se prilagode muzejskim artefaktima i zajedno sa njima čine jednu homogenu celinu koja se međusobno dopunjuje. Ciljevi izložbe su da se kroz spoj savremene umetnosti i muzeologije približi bogata muzeološka zaostavština široj publici i da posetioci mogu lakše da shvate i dovedu u kontekst predmete iz prošlosti koje Muzej u Majdanpeku poseduje, ali i da se kroz objekte i skulpture koje je savremeni autor izradio skrene pažnja na neke od aktuelnih i osetljivih tema u društvu. U maloj sredini i lokalnoj zajednici, Mimikrija se za veoma kratko vreme profilisala u jednu od najzapaženijih izložbi poslednjih godina u Majdanpeku, sa odličnim rezultatima i velikom zainteresovanošću šire publike.

Izložba Mimikrija je u svom nastajanju zamišljena kao inovativni projekat koji će u jednom malom galerijskom prostoru objediniti predmete stvaralaštva savremenog umetnika i muzeološke predmete stare i po nekoliko hiljada godina koje Muzej u Majdanpeku poseduje u okviru svojih zbirki. Projekat ima svoj značaj u naučnom, kulturnom i društvenom smislu. U naučnom on se ogleda kroz istraživanje istorije Majdanpeka i okoline, i podizanja svesti o kulturno istorijskoj zaostavštini u okviru lokalne zajednice i šire. Ideja autora izložbe pored podizanja svesti o kulturnoj zaostavštini Majdanpeka i okoline, bila je i da se kroz skulpture i objekte Saše Marjanovića skrene pažnja na neke značajne društvene fenomene. Tako se Mimikrija na indirektan način dotakla rodne ravnopravnosti, feminizma i kulturnih različitosti. Uloga žena i materinstvo su bili jako bitni za sve kulture i narode koji su nastanjivali ovo područje u prošlosti. Počev od skulptura sa Lepenskog Vira koji simbolišu rađanje, život, plodnost i uloge žene u praistoriji, preko antičkog perioda i palata Feliks Romulijane i Šarkamena koje su rimski imperatori podizali u čast svojih majki, i svih narednih hronoloških perioda do današnjih dana, gde je uloga žena u vlaškoj kulturi i običajima veoma značajna. Iz svega navedenog i mnogih drugih primera može se uvideti koliko je na prostoru istočne Srbije uloga žena i materinstva velika. Objektima Praroditeljke i Mume Paduri (Šumska majka) koje se uklapaju u hronološki okvir postavke ideja je da se skrene pažnja na rodnu ravnopravnost, ali i feminizam, naročito kroz prizmu Mume Paduri i lokalno verovanje o njenoj borbi za zaštitu žena. Kroz naučno istraživanje do kojeg smo došli o postojanju jake jevrejske zajednice koja je upravljala rudnikom u Majdanpeku u osmanskom periodu, dotakli smo se i teme kulturnih različitosti pa je savremeni autor izradio svitak sa natpisom na hebrejskom jeziku.

Aktivnosti

Muma Paduri_0.25089600 1742391860.jpg

Inicijalna ideja projekta nastala je krajem 2022. godine kada je u organizaciji Muzeja u Majdanpeku otvorena izložba likovnih radova Saše Marjanovića. Videvši galerijski prostor i vitrine koje Muzej u okviru istog poseduje, Saša Marjanović je predložio mogućnost realizacije izložbe koja bi pored predmeta iz zbirki muzeja obuhvatila i radove savremenog stvaralaštva. Dogovoreno je da se projekat realizuje 2024. godine, i autori su na pripremi istog aktivno radili nešto manje od godinu dana. Predmeti savremenog autora izradjeni su u terakoti, i on je sa namerom koristio glinu kao materijal kako bi što više približio doživljaj prošlosti. Sam naziv Mimikrija se izrodio u procesu stvaranja, pošto su se autori tokom pripreme medjusobno dopunjavali, razmenjivali znanja i iskustva koja su imali i do kojih su u medjuvremenu istraživanjem dolazili.

Ideja izložbe i nastanak objekata i skulptura, Muma Paduri

Maksimin Daja_0.40347000 1742460037.jpg

Na izložbi je u ukupno 12 vitrina izloženo 57 predmeta iz zbirki Muzeja u Majdanpeku i 13 objekata i skulptura koje je izradio Saša Marjanović. Izloženi predmeti deo su arheološke, istorijske, numizmatičke, etnološke i prirodnjačke zbirke. Najveći broj predmeta njih 45 pripada arheološkoj zbirci, 5 je deo numizmatičke, 4 je iz prirodnjačke, 2 iz etnološke i jedan iz istorijske. Objekti i skulpture koje je za potrebe izložbe izradio Saša Marjanović postaće sastavni deo likovne zbirke, pošto je iste odlučio da pokloni Muzeju.

Deo postavke

Zrtvenik, Vlasac_0.68280300 1742460039.jpg

Javnosti je posle dugog niza godina ponovo prikazan jedan od najznačajnijih predmeta koje Muzej u Majdanpeku poseduje u okviru svojih zbirki. Reč je o žrtveniku sa Vlasca, pronadjenom na istoimenom lokalitetu više od trideset godina nakon završetka sistemskih istraživanja na Đerdapu. Ovaj žrtvenik sa urezanim grafizmima pripada mezolitskoj kulturi Lepenskog Vira, hronološki je datovan u 7 milenijum p.n.e. i stariji je od pronadjenih skulptura sa Lepenskog Vira.

Katalog Mimikrija_0.22431200 1742460042.jpg

Izložbu prati katalog dimenzija 24x29 cm, koji je dizajniran na 34 strane i odštampan u 300 primeraka. On se sastoji od fotografija jednog dela izloženih predmeta i pratećeg teksta koji je napisao jedan od autora Ivan Tuka. Katalog je naišao na pozitivne kritike posetilaca i imao zapažen uspeh od prvog dana izložbe.

Katalog izložbe

Centralna vitrina_0.13052600 1742465539.jpg

Otvaranje izložbe je zakazano za 25. 9. 2024. godine u 19 časova i Muzej je na društvenim mrežama ustanove najavio dogadjaj. Izložba je najavljena i oglašavanjem na info tablama u gradu i putem ličnih profila samih autora.

Otvaranje izlozbe_0.52020100 1742460045.jpg

Mimikrija je zvanično otvorena 25. 9. 2024. godine u 19 časova uz prisustvo velikog broja sugradjana. Otvaranje je upotpunjeno video prezentacijom i odvijalo se u amfiteatarskom prostoru ispred ulaska u Muzej.

Otvaranje izložbe​​

Otvorena izlozba_0.00529900 1742472298.jpg

Nakon otvaranja Majdanpekom se proširila priča o jednoj novoj zanimljivoj priči i izložbi u Muzeju. To je dovelo do brojnih individualnih poseta sugradjana u nedeljama nakon što je Mimikrija zvanično otvorena.

Svitak_0.46636400 1742460048.jpg
Poseta ucenika_0.60919300 1742460049.jpg

Učenici osnovnih i srednjih škola u gradu posetili su izložbu sa svojim nastavnicima i profesorima likovne kulture i istorije. Mimirija je pobrala simaptije i medju mladjom publikom.

Poseta učenika

Autorsko vodjenje_0.60753900 1742460053.jpg

Jedno od autorskih vodjenja kroz izložbu upriličeno je za učesnice medjunarodne manifestacije “Žene slikari” koju već dugi niz godina organizuje Centar za kulturu Majdanpek.

Autorsko vođenje

©2022 by ICOM Serbia

bottom of page