Muzej Vojvodine Novi Sad
https://www.muzejvojvodine.org.rs/
Naš muzej ima sve za svakoga. Programima koje osmišljavamo, interdisciplinarnim izložbama koje kreiramo skrećemo pažnju na važne društvene pojave i artefakte koje je čovek kroz istoriju stvarao. Raznovrsnim sredstvima komunikacije podstičemo svoje savremenike na razmišljanje i podižemo svest o kulturnom nasleđu, nastojeći da ga zajedno zaštitimo i sačuvamo budućim generacijama.
Muzej Vojvodine je tokom 2023. nastavio svoj rast u svim oblastima svoje delatnosti: izdavačke i izložbene delatnosti, muzejske pedagogije, istraživanja, matičnosti i digitalizacije, kao i na polju međunarodne saradnje. Na polju međunarodne saradnje realizovali smo velike konferencije sa pratećim izložbama – 10. Dunavska konferencija o kulturi „Кultura za sve – Dunav kao kulturni most“ i 4. Rusko-srpska arheološka konferencija „Od Urala do Balkana: kontakti i konflikti u rimsko vreme i u srednjem veku“. U Aradu (Rumunija) i Bolmanu (Hrvatska) postavili smo dve važne stalne postavke: „Sava Tekelija (1761–1842)“ i „Bolmanska bitka“. Nesmanjenim tempom i entuzijazmom nastavili smo rad u sklopu međunarodnih arheoloških istraživačkih projekata: Borđoš, sa Univerzitetom iz Кila i Arheološki park Čurug, u saradnji sa Državnim Ermitažom. Uz sve rečeno, stručnjaci Muzeja Vojvodine istakli su se u etnološkim istraživanjima, pre svega u oblasti nematerijalnog kulturnog nasleđa. Tokom 2023. naš Muzej realizovao je 17 tematskih izložbi, a izložbe naše ustanove ostvarile su osam gostovanja, između ostalog i u Narodnom muzeju Čačak – u sklopu programa prve srpske prestonice kulture. Među brojnim postavkama koje obrađuju različite teme – od fotografije i karnevalskih kostima, do važnosti reke Dunav i istaknutih ličnosti istorije srpske medicine, po svojoj značajnosti, obimnosti i interdisciplinarnosti izdvajaju se dve velike izložbe: „Pšenica. Od njive do trpeze“ i „Staklo“. Tokom 2023. naš Muzej napredovao je i u izdavačkoj delatnosti. Objavili smo 16 različitih publikacija: godišnjak „Rad Muzeja Vojvodine broj 65“, tri monografske publikacije iz oblasti starije i savremene istorije, sedam kataloga izložbi i zbirki, dve dečje publikacije – interaktivna slikovnica i ilustrovana pesmarica, te nekoliko brošura. Ponosni smo i na broj različitih edukativnih programa: ukupno 458. Igra „Bekstvo iz muzeja: mitološka avantura“, „Teatrić“, „Miš Harlampije“, muzejske igraonice i učionice, radionice za osobe sa invaliditetom i penzionere, predavanja i koncerti, pokazuju da smo i u 2023. odgovorno shvatali svoju društvenu ulogu.
Inovativnost
Zbog svoje raznovrsne delatnosti i brojnosti profila stručnjaka koji su u njemu zaposleni – arheolozi, arheobotaničari, arheozoolozi, etnolozi, istoričari, istoričari umetnosti, inženjeri poljoprivrede, pedagozi, konzervatori i drugi – Muzej Vojvodine danas predstavlja najkompleksniju muzejsku ustanovu u Srbiji. S tim u vezi, ideja da se u 2023. kreiraju interdisciplinarne izložbe prepoznata je kao logičan pravac i veliki izazov. Ovakav pristup zahteva zajednički rad stručnjaka različitih oblasti koji, okupljajući se oko jedne teme, svoju stručnu interpretaciju prilagođavaju zahtevima celine. Stvaranje ovakvih postavki iziskuje veliku kreativnost u interpretaciji i fleksibilnost u stavovima, odnosno timski rad, što u muzejskoj struci nije uvek lako postići. Paralelno sa uvođenjem inovativnog pristupa u interpretaciji kulturnog nasleđa, u kojem se Muzej prilagodio potrebama savremenog čoveka u vremenu digitalne transformacije, primetna je značajna modernizacija scenografskih rešenja izložbenih postavki. To podrazumeva kako scenografiju, tako i dizajn svetla, koji se posebno osmišljava za svaku izložbu i namensko komponovanje muzike prema zadatoj temi izložbe. Grafičko oblikovanje legendi i kataloga vrši se po najnovijim standardima grafičkog dizajna, što je značajno podiglo kvalitet naših izdanja. U Muzeju se podrazumeva primena informaciono-komunikacionih tehnologija, kako u zaštiti pokretnog kulturnog nasleđa, tako i u prezentaciji i interpretaciji (digitalna fotogrametrija, virtuelne izložbe, aplikacije i platforme poput multimedijalnih vodiča i sl.). U našoj ustanovi nema nijedne postavke koja ne sadrži raznovrsne multimedijalne sadržaje – statične slike, animacije, filmove i video zapise, te razne interaktivne oblike sadržaja. Do usložnjavanja pedagoških programa (koji u našem Muzeju postoje već pola veka) došlo je razvijanjem inovativnih projekata muzejskog jutjubera, lutkarskog teatra i različitih igara za najmlađe, te novog multimedijalnog vodiča za stalnu postavku. Ovo pokazuje da je u našem fokusu rad sa najmlađima, uz razumevanje i prihvatanje tehnoloških postignuća vremena u kojem oni odrastaju. Na taj način, razvijamo svest o značaju kulturnog nasleđa i utičemo na ponovno uspostavljanje pravih vrednosti u našem društvu.
IZLOŽBA ,,BOŠKO PETROVIĆ – SKICE ZA VELIKA DELA“ (29.12.2022. – 9.4.2023). Obeležavajući važan jubilej (stotinu godina od rođenja i četrdeset godina od smrti Boška Petrovića), ovom izložbom istoričarka umetnosti Dragana Garić Jovičić predstavlja specifičan i retko viđen deo obimnog opusa znamenitog vojvođanskog umetnika. Radi se o predmetima iz Zbirke savremene umetnosti: nacrtima za tapiseriju, rađenu za Muzej socijalističke revolucije, veliki mozaik u Skupštini Vojvodine i jednu nerealizovanu skulpturu. Danas Muzej Vojvodine broji 160 dela Boška Petrovića, a na izložbi Skice za velika dela publika je imala priliku da vidi njih 125. Pored atraktivnog scenografskog rešenja, izložbu je dopunio i dokumentarni film o životu i delu ovog umetnika. Čulno prijemčivom ambijentu, doprinosila je rok muzika specifična za posleratni period u kojem je stvarao. Organizovani su prateći programi za odrasle (autorska vođenja, radionice, predavanja), za učenike osnovnih i srednjih škola („učionica“), kao i za decu uzrasta od 5 do 10 godina.
https://www.muzejvojvodine.org.rs/bosko-petrovic-skica-za-velika-dela/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/wp-content/uploads/2022/12/KATALOG-IZLOZBE.pdf
https://www.muzejvojvodine.org.rs/wp-content/uploads/2022/12/VODIC.pdf
https://www.muzejvojvodine.org.rs/predavanje-proces-nastanka-tapiserije/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/secanje-na-boska-petrovica/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/strip-radionica-cemu-skica/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/predavanje-biciklom-po-revolucionarnim-stazama-vojvodine/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/predavanje-revolucionarna-umetnost/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/predavanje-tapiserije-boska-petrovica/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/projekcija-filma-secanje-na-boska-petrovica/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/prateci-program-izlozbe-bosko-petrovic-skice-za-velika-dela/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/autorsko-vodjenje-i-predstavljanje-nove-akvizicije/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/autorsko-vodjenje-kroz-izlozbu-bosko-petrovic/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/predavanje-dela-boska-petrovica/
https://nova.rs/kultura/strip-radionica-cemu-skica-aleksandra-zografa-u-subotu-u-muzeju-vojvodine/
https://www.kanal9tv.com/mala-skola-tapiserije-u-muzeju-vojvodine/
https://gradskeinfo.rs/predavanje-tapiserije-boska-petrovica-u-muzeju-vojvodine-28-02-2023/
DUNAVSKA KONFERENCIJA (23–25.04.2023). Na 10. Dunavskoj konferenciji o kulturi pod nazivom „Кultura za sve – Dunav kao kulturni most“ učestvovalo je 142 stručnjaka iz svih podunavskih zemalja, uključujući i Francusku, Litvaniju, BiH, Crnu Goru, Makedoniju i Grčku. Organizacioni odbor činili su predstavnici Muzeja Vojvodine, dva pokrajinska sekretarijata APV, Ministarstva nauke, istraživanja i umetnosti Baden-Virtemberg, Vlade Donje Austrije, Radne zajednice podunavskih regija, Evropske dunavske akademije i Dunavskog kulturnog klastera, a dodatno su je podržali Francuski institut i SКCNS „Fabrika“. Predstavljene su neke od najaktuelnijih tema iz različitih oblasti kulture (pristupačnost, održivost, digitalna transformacija i dr.), razmenjena su iskustva i prezentovani brojni primeri dobre prakse. Кonferenciju je pratila izložba „Dunavskim tokom“ na kojoj su izdvojene litografije i razglednice sa prikazima gradova i naselja, kao i prirodnih celina duž dunavskog toka u delu u kojem protiče kroz današnju Srbiju. Na atraktivan način, prikazan je značaj Dunava za razvoj urbanog, privrednog i svakodnevnog života.
https://www.muzejvojvodine.org.rs/otvoren-poziv-za-dunavsku-konferenciju-o-kulturi/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/dunavska-konferencija-o-kulturi/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/radionica-za-porodicu-dunav/
https://rtv.rs/sr_lat/vojvodina/novi-sad/medjunarodna-dunavska-konferencija-o-kulturi_1439112.html
https://www.youtube.com/watch?v=IZQ0cmBiEF4
https://rtv.rs/sr_ci/vojvodina/novi-sad/medjunarodna-dunavska-konferencija-o-kulturi_1439113.html
https://korzoportal.com/dunav-kao-kulturni-most/
https://nsuzivo.rs/istaknuto/radionica-za-porodicu-u-subotu-u-muzeju-vojvodine
https://radioplaneta.co.rs/otvaranje-dunavske-konferencije-23-25-april-muzej-vojvodine-dunavska-35/
https://gradskeinfo.rs/dunavska-konferencija-o-kulturi-u-muzeju-vojvodine-24-04-2023/
https://vojvodinauzivo.rs/dragana-milosevic-kulturna-razmena-povezivanje-i-stvaralastvo-daju-
https://vojvodjanske.rs/dragana-milosevic-kulturna-razmena-povezivanje-i-stvaralastvo-daju-
https://www.kanal9tv.com/10-medunarodna-dunavska-konferencija-o-kulturi/
https://rtvcentarsrem.rs/%d0%b4%d1%80%d0%b0%d0%b3%d0%b0%d0%bd%d0%b0-
https://www.facebook.com/photo/?fbid=608397817981944&set=pb.100064351942197.-2207520000
https://www.facebook.com/photo/?fbid=608958431259216&set=pb.100064351942197.-2207520000
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=569533738535019&set=pb.100064351942197.-2207520000&type=3
https://www.facebook.com/photo/?fbid=609559954532397&set=pb.100064351942197.-2207520000
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=593007566187636&set=pb.100064351942197.-2207520000&type=3
https://www.facebook.com/photo/?fbid=607838198037906&set=pb.100064351942197.-2207520000
IZLOŽBA ,,PŠENICA. OD NJIVE DO TRPEZE“ (16.5–20.9.2023). Ova interdisciplinarna inspirisana je obeležavanjem 100 godina postojanja Novosadskog i 90 godina postojanja poljoprivrednog sajma, na kojem je bio predstavljen i poseban segment izložbe. Manji deo postavke realizovan je u Subotici, povodom obeležavanja nacionalnog praznika Bunjevaca „Dan Dužijance“. Izložba je rezultat rada arheologa, arheobotaničara, etnologa i inženjera poljoprivrede, koji su kroz različite muzealije ispričali priču o najvažnijoj žitarici u ljudskoj ishrani i svim njenim aspektima, od doba kada je kultivisana (pre oko 10.000 godina), pa sve do početka 20. veka. Na pomenuta tri mesta izložbu je videlo rekordnih 145.000 posetilaca. Obogatili su je raznovrsni prateći programi, od igraonica za najmlađe, stručnih predavanja vezanih za materijalne i nematerijalne aspekte pšenice, do eksperimentalne arheologije i arheobotanike, kada smo posetioce počastili „bronzanodobnim“ pivom i hlebom pravljenim od raznih vrsta pšenice na praistorijski ili antički način. Izložbu prati raskošan dvojezični katalog na 248 strana.
https://www.muzejvojvodine.org.rs/psenica-od-njive-do-trpeze/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/promocija-kataloga-psenica-od-njive-do-trpeze/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/radionice-na-novosadskom-sajmu/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/dan-duzijance/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/muzej-vojvodine-i-spans-u-zajednickoj-akciji/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/kako-je-nastalo-praplemensko-psenicno-pivo/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/i-konje-i-volove-upregnucu-ja/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/autorsko-vodjenje-i-kreativna-radionica/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/predavanje-projekcija-filma-i-kreativna-radionica/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/predavanje-u-okviru-izlozbe-psenica/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/predavanje-hleb-i-umetnost/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/predavanje-kratka-povest-slavskog-kolaca/
https://www.politika.rs/sr/clanak/572833/psenica-izlozba-novi-sad
https://www.youtube.com/watch?v=NTN0XSkHXks
https://media.rtv.rs/sr_ci/art-erija/83367
https://www.youtube.com/watch?v=D-2R0EJYUqg
https://sveoarheologiji.com/izlozba-u-muzeju-vojvodine-psenica-od-njive-do-trpeze/
https://kalendar.novisad2022.rs/events/izlozba-psenica-od-njive-do-trpeze/
https://www.divac.com/Vesti/3434/Muzej-Vojvodine-i-Muzej-savremene-umetnosti-u.shtml
https://www.politika.rs/sr/clanak/567592/Hleb-prica-naseg-i-zivota-nasih-predaka-i-prethodnika
https://www.artiscenter.com/artis-magazin/predavanja-hleb-i-umetnost
https://vojvodinauzivo.rs/muzej-vojvodine-i-spans-u-zajednickoj-akciji/
https://visitdistrikt.rs/2023/07/21/putevima-novosadskih-izlozbi/
https://www.artiscenter.com/artis-magazin/predavanja-kratka-povest-slavskog-kola%C4%8Da
https://muzejisrbije.rs/2023/05/03/muzej-vojvodine-2023/
https://www.rtv.rs/sr_lat/vojvodina/novi-sad/pocinje-manifestacija-muzeji-za-10-(audio)_1444761.html
https://novosadska.tv/2023/05/16/otvorena-izlozba-psenica-od-njive-do-trpeze/
https://vojvodinauzivo.rs/ukus-praistorije-otkrijte-tajnu-pecenja-hleba-od-jednozrne-psenice/
https://vojvodinauzivo.rs/muzej-vojvodine-i-spans-u-zajednickoj-akciji/
https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vodic/345877/Akcija-Muzeja-Vojvodine-i-Spansa-za-kuce
http://www.nshronika.rs/kultura/predavanje-hleb-umetnost-o-hranjenju-ociju-duha-u-muzeju-
http://www.nshronika.rs/gradske-teme/predavanje-u-okviru-izlozbe-psenica-od-njive-trpeze-u-sredu-u
https://omladinskenovine.rs/2023/09/20/promocija-kataloga-psenica-od-njive-do-trpeze/
MUZEJ SAVE TEKELIJE U ARADU (18.9.2023). Dugogodišnja saradnja Muzeja Vojvodine i Saveza Srba u Rumuniji materijalizovana je otvaranjem nove stalne postavke o Savi Tekeliji u prostoru ovog saveza, a povodom rekonstrukcije njegovog novog sedišta. U istom gradu, u Tekelijinoj rodnoj kući, pre više od dve decenije stručnjaci Muzeja Vojvodine realizovali su izložbu, koja je zbog urušavanja objekta demonitarana. Nova stalna postavka predstavlja osavremenjenu i redizajniranu staru, ali dopunjenu novim predmetima i saznanjima. Prikazan je život i delo prvog doktora prava kod Srba u Ugarskoj, carskog savetnika, ugarskog plemića, velikog narodnog dobrotvora, osnivača Tekelijanuma i prvog doživotnog predsednika Matice srpske. Izložene slike, crteži, pisma, knjige i dokumenti predstavljaju životni put ovog velikana, a važno mesto zauzimaju predmeti poput replike grba porodice Tekelija, koji je Sava Tekelija svojeručno izradio 1839. godine (original se čuva u Muzeju Vojvodine). Prvi put, za potrebe ove izložbe načinjena je izvanredno verna replika svečane odežde Save Tekelije.
https://www.muzejvojvodine.org.rs/otvoren-muzej-save-tekelije-u-aradu/
https://www.rasejanje.info/2023/09/24/u-aradu-u-rumuniji-otvoren-muzej-save-tekelije/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/otvoren-muzej-save-tekelije-u-aradu/
https://www.rasejanje.info/2023/09/24/u-aradu-u-rumuniji-otvoren-muzej-save-tekelije/
INTERDISCIPLINARNA IZLOŽBA „STAKLO“ (8.12–21.4.2024). Ova kompleksna izložba govori o mnogobrojnim aspektima jednog izuzetno značajnog materijala i rezultat je rada tima sastavljenog od osam stručnjaka i jedne savremene umetnice. Arheolozi, istoričari, istoričari umetnosti i etnolozi Muzeja Vojvodine predstavili su staklene predmete iz zbirki o kojima brinu i objasnili njihov značaj i značenje. Povod za realizaciju je posebna rezolucija Generalne skupštine UN, koja je 2022. proglasila za Međunarodnu godinu stakla. Obeležavanju Međunarodne godine stakla Muzej Vojvodine priključio se 2022. radom na projektu kojim su putem kju-ar kodova predstavljene priče o predmetima od stakla izloženim u okviru stalne postavke. Potom je, 2023, izveden muzeološki interpretativni poduhvat u kojem se govori o najrazličitijim aspektima stakla: prikazano je prirodno staklo i proizvodnja veštačkog, te mnogi načini njegove upotrebe. Izložbu o staklu prati obiman katalog od 248 strana, kao i raznovrsni programi, od stručnih vođenja, radionica i igraonica za najmlađe, predavanja, pesničke večeri i sl.
https://www.muzejvojvodine.org.rs/otvaranje-izlozbe-staklo/
https://www.youtube.com/watch?v=D9wKd0qsgzM
https://www.youtube.com/watch?v=jBY-Hxo3W3o
https://rtv.rs/sr_lat/vojvodina/novi-sad/izlozba-staklo-u-muzeju-vojvodine-(audio)_1501172.html
https://www.muzejvojvodine.org.rs/promocija-muzejskih-izdanja-na-sajmu-knjiga/
https://www.facebook.com/100064351942197/posts/806690544819336/
Četvrta RUSKO-SRPSKA KONFERENCIJA O KULTURI. U saradnji sa Državnim Ermitražom, Institutom za istoriju materijalne kulture Ruske akademije nauka iz Sankt Peterburga i Institutom arheologije RAN iz Moskve, održana je u Srbiji i Rusiji 4. rusko-srpska arheološka konferencija pod nazivom ,,Od Urala do Balkana: kontakti i konflikti u rimsko vreme i u srednjem veku“ u okviru manifestacije „Dani Ermitaža u Srbiji“. Konferencija je svečano otvorena 23. oktobra u Novom Sadu, a zatvorena je u Narodnom muzeju Srbije 27. oktobra. Kao rezultat, nastala su dva zbornika naučnih radova na srpskom i ruskom jeziku. Uz saradnju sa kolegama iz Ermitaža, priređena je izložba na kojoj su predstavljeni rezultati arheološke ekspedicije u Čurugu, u kojoj zajedno učestvuju kolege iz Muzeja Vojvodine i Ermitaža. Izloženi su najatraktivniji artefakti dobijeni istraživanjem tri arheološka lokaliteta.
https://www.muzejvojvodine.org.rs/od-urala-do-balkana/
https://www.youtube.com/watch?v=HdF0oasqSdQ
https://muzejvojvodine.org.rs/wp-content/uploads/pdf/program_konferencije_od_urala_do_balkana.pdf
https://vojvodinauzivo.rs/dragana-milosevic-otvorila-medunarodnu-arheolosku-konferenciju-od-urala-
https://www.ktv.rs/2023/10/23/otvorena-4-rusko-srpska-arheoloska-konferencija/
https://www.facebook.com/photo/?fbid=708324514655940&set=pb.100064351942197.-2207520000
https://www.facebook.com/photo/?fbid=706362584852133&set=pb.100064351942197.-2207520000
https://dunavtelevizija.rs/2023/10/23/cetvrta-rusko-srpska-arheoloska-konferencija-u-okviru-dana-
https://radioplaneta.co.rs/muzej-vojvodine-cetvrta-srpsko-ruska-arheoloska-konferencija/
https://radioplaneta.co.rs/muzej-vojvodine-rusko-srpska-arheoloska-konferencija/
https://www.narodnimuzej.rs/dogadjaj/iv-rusko-srpska-arheoloshka-konferentsija/
https://www.youtube.com/watch?v=rpjmRFkTsm0
https://www.dnevnik.rs/novi-sad/radionice-i-igraonice-za-decu-u-muzeju-vojvodine-povodom-
https://www.facebook.com/photo/?fbid=710258427795882&set=pb.100064351942197.-2207520000
PROJEKAT „BORĐOŠ“. Interdisciplinarna istraživanja arheoloških nalazišta na prostoru Banata 2014. započela su kao saradnja između Muzeja Vojvodine i Instituta za praistoriju i ranu istoriju Univerziteta u Kilu (Nemačka). Tokom prethodne decenije, primena geofizičke prospekcije u sklopu projekta „Borđoš“ omogućila nam je da na nedestruktivan način (bez iskopavanja) dobijemo precizne planove neolitskih naselja na više desetina nalazišta, što ovaj projekat čini dragocenim za srpsku arheologiju. Tokom 2023. arheolozi našeg muzeja su zajedno sa profesorima i studentima kilskog univerziteta sproveli iskopavanje na lokalitetu Nove zemlje kod Žablja. Pronašli su ostatke velike neolitske kuće sa izvanredno očuvanom podnicom i delovima zidova, te obiljem ulomaka keramičkih posuda vinčanske kulture. Dvoglava figurina od pečene gline, koja ima oblikovane grudi na jednoj i ispupčenje u predelu stomaka na drugoj strani, predstavlja senzacionalno otkriće. Ovaj jedinstveni artefakt probušen je celom dužinom po sredini, nema analogija u poznatoj literaturi, te još nije jasno kakva mu je bila namena.
https://www.blic.rs/slobodno-vreme/arheolozi-otkrili-neolitsku-figurinu-u-vojvodini/nxwhhnb
https://m.facebook.com/photo.php?fbid=733914965437297&set=a.469873791841417&type=3
INTERPRETATIVNE INOVACIJE. Poslednjih nekoliko godina Muzej Vojvodine razvija nove metode u interpretaciji kulturnog nasleđa. Koriste se pozorišni alati kroz izvođenje predstava za odrasle („Krv i blato“) i lutkarskih predstava (Teatrić), igra u virtuelnom (Muzejska e-Sveznalic@) i stvarnom obliku („Bekstvo iz muzeja: Mitološka avantura“), informaciono-komunikacione tehnogije u vidu virtuelnih izložbi („Rimsko nasleđe u 3D“ gde je primenjena digitalna fotogrametrija), aplikacija („Zlatni šlem“), platformi, te posebno komponovana muzika kao sastavni deo svake tematske izložbe. Implementiran je novi multimedijalni vodič „Heritage guide“ koji je kreiran na osnovu prethodnog iskustva iz 2017, kada je u našoj ustanovi stvoren prvi vodič ovog tipa za muzeje u Srbiji. Muzejski pedagozi su uveli novi porodični program „Harlampijeva mapa“, koji porodicama sa decom pruža interaktivni obilazak stalne postavke i mogućnost da kroz igru steknu nova znanja o kulturnom nasleđu koje se čuva u Muzeju. Osmišljene su nove Youtube epizode iz serijala Avanture miša Haralampija: Noć u Muzeju.
https://www.muzejvojvodine.org.rs/teatric-muzeja-vojvodine-au-sto-je-lepa-mlada/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/otkud-slem-u-babinoj-basti/
https://www.facebook.com/photo/?fbid=742286834593041&set=pcb.742286947926363
https://www.facebook.com/reel/738682604604181
https://www.facebook.com/MuseumofVojvodina/photos/a.157620400924076/6566743866678332/
https://www.facebook.com/reel/3515824812029754
https://www.muzejvojvodine.org.rs/muzejska-igraon%d0%b0-i-teatric/
https://www.youtube.com/watch?si=ThHJQ_DW83Yirxkt...
https://www.facebook.com/photo/?fbid=756828283138896&set=pcb.756828439805547
https://www.facebook.com/photo?fbid=756828293138895&set=pcb.756828439805547
https://www.facebook.com/photo?fbid=756828313138893&set=pcb.756828439805547
https://www.facebook.com/photo?fbid=756828289805562&set=pcb.756828439805547
https://www.facebook.com/photo?fbid=756828309805560&set=pcb.756828439805547
https://www.facebook.com/photo/?fbid=756828306472227&set=pcb.756828439805547
https://www.facebook.com/photo/?fbid=756828296472228&set=pcb.756828439805547
https://www.muzejvojvodine.org.rs/teatric-au-sto-je-lepa-mlada/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/otkud-slem-u-babinoj-basti/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/muzejska-igraon%d0%b0-i-teatric/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/novi-audio-vizuelni-vodic-kroz-stalnu-postavku/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/teatric-muzeja-vojvodine-na-15-festivalu-scenskog-folklora/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/novi-audio-vizuelni-vodic-kroz-stalnu-postavku/
http://www.nshronika.rs/kultura/lutkarska-predstava-otkud-slem-u-babinoj-basti-u-muzeju-vojvodine/
https://gradskeinfo.rs/predstava-za-decu-au-sto-je-lepa-mlada-u-muzeju-vojvodine-26-05-2023/
https://gradskeinfo.rs/malo-kise-puno-smeha-i-dobrih-vibracija-ovog-poslednjeg-majskog-vikenda-u-
http://www.mojnovisad.com/navigator/03.decembar.2023.harlampijevim-stopama-id47862.html
https://gradskeinfo.rs/u-nedelju-3-decembra-u-muzeju-vojvodine-najmladje-novosadjane-ocekuje-
https://gradskeinfo.rs/promocija-nove-publikacije-za-decu-i-novog-porodicnog-programa-u-muzeju-
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=750343800454011&set=pb.100064351942197.-2207520000&type=3
https://www.youtube.com/@misharlampije
http://www.mojnovisad.com/navigator/03.decembar.2023.harlampijevim-stopama-id47862.html
https://www.facebook.com/photo/?fbid=252153171080536&set=a.128923286736859
PUBLIKACIJA ZA DECU „KO TO GRICKA“?. Publikacija autorke Tatjane Ljubojević, muzejskog edukatora, jedinstvena je po tome što se radi o slikovnici koja koristi stih i rimu u predstavljanju muzeja najmlađim posetiocima. To je prva knjiga u ediciji „Muzejski vozić“. Ovo je poema o mišu, crvu i moljcu, koji žive u muzeju i nanose štetu muzejskim predmetima koje kustosi i konzervatori čuvaju. U ilustraciji slikovnice učestvovale su studentkinje Akademije umetnsti u Novom Sadu. Izradu i publikovanje slikovnice podržali su: udruženje ,,Balkanska muzejska mreža“ i Headley Trust UK. Promocija slikovnice za građanstvo održana je 15. decembra 2023. godine, a 24. decembra 2023. godine održana je dečija radionica na kojoj je deci predstavljena slikovnica. Publikacija je štampana u srpskoj i engleskoj verziji, a ukupni tiraž iznosi 2200 primeraka.
https://www.muzejvojvodine.org.rs/promocija-novih-programa-za-decu-harlampije/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/odrzana-promocija-nove-publikacije-za-decu/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/muzejska-igraonica-ko-to-gricka/
https://www.dnevnik.rs/index.php/novi-sad/u-petak-15-decembra-u-muzeju-vojvodine-ko-gricka-u-
https://www.kanal9tv.com/ko-to-gricka-u-muzeju-vojvodine/
https://novisad.com/vesti/muzejska-igraonica-ko-to-gricka-12138
https://radioplaneta.co.rs/muzej-vojvodine-novo-u-edukaciji-muzeja-vojvodine/
https://mojnovisad.com/navigator/15.decembar.2023.ko-to-gricka-id48041.html
https://gradskeinfo.rs/promocija-nove-publikacije-za-decu-i-novog-porodicnog-programa-u-muzeju-
https://radioplaneta.co.rs/muzej-vojvodine-novo-u-edukaciji-muzeja-vojvodine/
GOSTOVANJA IZLOŽBI. Svake godine naš muzej gostuje u drugim ustanovama kulture u zemlji i inostranstvu. Tokom 2023. ostvarili smo osam gostovanja. Izložbe ,,Ispit zrelosti“ i ,,Tamo gde seoba završava – od rimske Panonije do današnje Vojvodine” bile su postavljene u prvoj srpskoj prestonici kulture: Narodnom muzeju u Čačku. „Šešire iz kolekcije Muzeja Vojvodine“ posetioci su imali priliku da vide u Gradskom muzeju u Vrbasu i Kulturnom centru ,,Brana Crnčević” u Rumi. „Vojne kape i šlemovi“ su izloženi u Gradskom muzeju Bečej i Arhivu grada Novog Sada, dok je postavka „Ja nosim vas, vi nosite mene“ u Etnografskom muzeju u Beogradu trajala više od godinu dana. Takođe, na manifestaciji „Dani Dužijance“ u Subotici postavljen je deo izložbe „Pšenica. Od njive do trpeze“. Monodramu „Krv i blato“, kao prateći program izložbe „Tamo gde seoba završava“, posetioci Narodnog muzeja u Čačku mogli su da pogledaju u pet termina tokom trajanja izložbe.
https://www.muzejvojvodine.org.rs/izlozba-sesiri-iz-kolekcije-muzeja-vojvodine-u-rumi/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/izlozba-vojne-kape-i-slemovi/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/izlozba-ispit-zrelosti-cacak/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/izlozba-sesiri-iz-kolekcije-muzeja-v%d0%be%d1%98vodine-u-rumi/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/izlozba-ispit-zrelosti-u-narodnom-muzeju-uzice/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/ja-nosim-vas-u-etnografskom-muzeju/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/izlozba-tamo-gde-seoba-zavrsava-u-cacku/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/dan-duzijance/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/izlozba-tamo-gde-seoba-zavrsava-gostovala-je-u-cacku/
https://www.ozonpress.net/kultura/cacanska-rodna-program-za-april-2023/
https://www.caglas.rs/cacanska-rodna-program-za-april-2023/
http://glaszapadnesrbije.rs/vest607085.html
https://www.epicentarpress.rs/vest/12937/%C4%8CA%C4%8CANSKA-RODNA-%E2%80%93-
https://zoomue.rs/izlozba-ispit-zrelosti-muzeja-vojvodine/
https://zoomue.rs/izlozba-o-maturantima-ispit-zrelosti-video/
https://www.politika.rs/sr/clanak/558800/Ispit-zrelosti-nekada-i-danas
https://moravainfo.rs/otvaranje-izlozbe-pozlaceni-rimski-slemovi-iz-4-veka-u-narodnom-muzeju-u
https://www.caglas.rs/pozlaceni-rimski-slemovi-zakopano-blago/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/izlozba-ispit-zrelosti-cacak/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/izlozba-ispit-zrelosti-u-narodnom-muzeju-uzice/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/izlozba-tamo-gde-seoba-zavrsava-u-cacku/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/izlozba-sesiri-iz-kolekcije-muzeja-vojvodine-u-rumi/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/izlozba-sesiri-iz-kolekcije-muzeja-v%d0%be%d1%98vodine-u-rumi/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/izlozba-vojne-kape-i-slemovi/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/ja-nosim-vas-u-etnografskom-muzeju/
https://www.muzejvojvodine.org.rs/dan-duzijance/
https://sremska.tv/2023/02/05/izlozba-sesira/
https://dunavtelevizija.rs/2023/02/15/u-rumi-izlozba-sesiri-iz-kolekcije-muzeja-vojvodine/
https://vojvodinauzivo.rs/izlozba-sesira-iz-kolekcije-muzeja-vojvodine-u-kulturnom-centru-brana
https://vojvodjanski.com/tvfruskagora/kultura/2023/02/07/izlozba-gradanskih-sesira-vojvodine-iz-19-i