
Oto Bihalji-Merin: Morao sam biti prisutan
Miroslav Karić
Senka Latinović
Muzej naivne i marginalne umetnosti
Muzej savremene umetnosti u Beogradu
“Uznemirite se, vi mladi, jedino nemir i borba vode vas novim putevima ka novim vrednostima.” - Pavle Bihali (1898-1941)
Direktan povod za organizovanje izložbe Oto Bihalji-Merin: Morao sam biti prisutan bilo je obeležavanje 120 godina od rođenja ovog važnog jugoslovenskog intelektualca. Međutim, fokus je sa samog jubileja usmeren na nova rekonstruisanja kompleksne životne i profesionalne trajektorije Ota Bihalji-Merina (1904-1993) i podsećanje ovdašnje javnosti na njegovu izuzetnost i doprinos u mnogim oblastima domaće i svetske kulture i umetnosti. Na ovom složenom zadatku, udružili su se Muzej naivne i marginalne umetnosti i Muzej savremene umetnosti u Beogradu, kao i grupa nezavisnih istraživača, umetnika, arhitekata i dizajnera. Početna tačka istraživanja bio je legat Bihalji-Merina, odnosno njemu pripadajuća obimna i heterogena arhiva, biblioteka i zbirka umetničkih dela. Kustoski angažman najpre je podrazumevao vođenje vešte i organizovane komunikacije sa timom istraživača – digitalizovana je velika količina arhivskog materijala, formirana je baza podataka, kontaktirane su i istraživane internacionalne i lokalne arhive, intervjuisani su Merinovi savremenici u zemlji i inostranstvu. Izložba u Galeriji-legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića obuhvatila je društveno-politička delovanja i angažovanja Ota Bihalji-Merina na polju izdavaštva, likovno-kritičarskog i teorijskog rada u predratnom i poratnom periodu u lokalnim, evropskim i širim svetskim kontekstima. Izložbu je pratio zbornik tekstova sa problemskim osvrtima na Bihaljijeva profesionalna interesovanja, dostignuća i građenje vrlo specifične pozicije unutar kulturne scene na prostoru bivše Jugoslavije. Organizovani su javni govorni programi, predavanja, AICA simpozijum, kao i namenska stručna vođenja za potrebe snimanja kulturno-obrazovnih televizijskih emisija. Veliki broj pozitivnih kritika, od strane šire i stručne publike, potvrdili su uspešnost ovog projektnog poduhvata i ostvarenje cilja da se nakon dužeg vremena reaktualizuje ime Ota Bihalji-Merina u javnom diskursu. Važno je istaći i bliže upoznavanje mlađih generacija sa njegovom burnom životnom pričom svedoka i učesnika u značajnim istorijskim događajima XX veka i sa nasleđem koje je ostavio kroz neposredno, aktivno praćenje, otkrivanje i vrednovanje pojava u kulturi i umetnosti.
U istraživanju heterogene građe legata Ota Bihalji-Merina (lična prepiska, hemeroteka, fototeka, dokumentacija različitog tipa), koja je prethodno skromno obrađivana, veliki izazov je predstavljala i činjenica da je znatan deo arhivskog materijala pisan na nemačkom ili drugim stranim jezicima (francuskom, španskom, engleskom jeziku). U tom segmentu su korišćeni novi alati veštačke inteligencije, koji su značajno pomogli u tumačenju različitih tekstova i uštedeli dragoceno vreme i resurse. Neprekidno balansirajući ambiciozne zamisli i budžetske limite, sa arhitektonsko-dizajnerskim timom unapred je pripreman model postavke koji je uključivao digitalizovane artefakte. Izazovi izlaganja arhivskog materijala nalagali su pronalaženje rešenja kojima bi se izbegla monotonost i nesavladivost obilja materijala, a fokus je bio na komunikativnosti i dinamici. Pored inovativnih dizajnersko-arhitektonskih rešenja u pristupu tekstu, vizuelnim sadržajima i mobilijaru, u postavku su bili uvršteni segmenti filma “Crveni cvet”, televizijske emisije iz arhive RTS-a, audio zapisi Bihaljijeve autobiografske emisije “Put kroz život” snimane na Radio Beogradu. Sa ovom medijskom kućom je ostvarena i posebna saradnja – uz pomoć rediteljke Vesne Perić i dramaturškinje Olge Dimitijević, ponovo je snimljena i na izložbi predstavljena radio-drama po Bihaljijevom tekstu “Livnica”. U slučajevima oskudnosti i nedostupnosti arhivskog materijala, kao što je bio primer Bihalji-Merinovog boravka u Parizu i rada na Institutu za pročavanje fašizma, izložba je bila proširena i umetničkim interpretacijama angažovanjem umetnika i istraživača Darinke Pop-Mitić i Sezgina Bojnika. Publika je imala priliku da vidi autentična dokumenta i predmete iz legata, retke fotografije (arhiva Tate-a), brošure i pisma kao i segmente dokumentarnog filma koji je namenski rađen za ovu izložbu. Nakon dve ranije priređene izložbe Profil kritičara (1976) i Oto Bihalji-Merin i graditelji moderne misli (2018) aktuelni projekat je ponudio nove uvide i otvorio niz tema za dalja istraživanja Bihaljijevih značajnih bavljenja ulogom umetnosti u civilizacijskim tokovima, graničnim umetničkim pojavama, vanevropskim kulturama, odnosom umetnosti i nauke.
Aktivnosti

Izložba je realizovana kroz partnerstvo Muzeja naivne i marginalne umetnosti i Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, imajući u vidu Bihalji-Merinovu istaknutu ulogu u promociji domaće i inostrane moderne i naivne umetnosti, novih umetničkih pojava, kao i višeznačnu saradnju sa ovim institucijama. Prilikom otvaranja prve stalne postavke u Salonu Oto Bihalji-Merin (27. oktobar 2023) potpisan je memorandum o saradnji između MSUB i MNMU kojim je posebno najavljena izložba posvećena obeležavanju 120 godina od rođenja Bihalji-Merina sa ciljem da se dodatno istraži i iznova sagleda lik i delo ovog, u našem vremenu nepravedno zaboravljenog, jugoslovenskog intelektualca. Partnerstvom dva muzeja na realizaciji izložbenog projekta obuhvaćeno je formiranje zajedničkog kustoskog i istraživačkog tima kao i uzajamno angažovanje profesionalnih i drugih resursa. Takođe, u toku istraživačkog procesa a za potrebe izložbe ostvarene su saradnje sa mnogim institucijama u zemlji i regionu poput Radio Beograda, Arhiva Jugoslavije, HAZU, Arhiva Tošo Dabac i drugih.
https://www.facebook.com/share/p/1Z3pKAkEw1/?mibextid=xfxF2i

Početno polazište za koncipiranje izložbe bilo je istraživanje ličnog arhiva Ota i Lize Bihalji-Merin. Arhiv do sada, zbog obimnosti i raznovrsnosti materijala, nije bilo moguće sagledati u celini. Istraživanje je podrazumevalo rad sa, u velikoj meri, nesortiranom, heterogenom i fragmentarnom građom. U trenutnom popisu i obradi, arhiva broji više od 3000 knjiga, preko 3600 jedinica korespondencije i preko 1600 dokumenata različitog tipa, od čega znatan deo građe čine prepiska i tekstovi pisani na stranim jezicima. Rad na arhivi omogućio je preciznu hronologiju i rekonstrukciju određenih istorijskih događaja u kojima je OBM učestvovao, kao i dalje otkrivanje i kontekstualizovanje bogate profesionalne i životne biografije ovog prominentnog jugoslovenskog intelektualca. Arhiva je fizički smeštena u Salonu Oto Bihalji-Merin (Nemanjina 3, Beograd) gde je do sada obrađena i digitalizovana građa dostupna na uvid i istraživanje različitih aspekata društveno-političkih i kulturnih dešavanja u jugoslovesnkom i širem evropskom kontekstu XX veka.
https://mreza.rs/wp-content/uploads/2024/10/DA-NAM-NIJE-Jevreji-oktobar-2024.mp4

Tokom istraživačkog procesa, kroz neposredne intervjue i živu reč, uključeni su mnogi sagovornici koji su podelili svoja sećanja na Ota Bihalji-Merina, odnosno njihova prijateljstva, poznanstva i profesionalne saradnje. Produciran je dokumentarni video materijal koji je na aktuelnoj izložbi kroz odabrane fragmente predstavljen u okviru honoloških i tematskih celina. Urađeni su intervjui sa Bihalji-Merinovom ćerkom Mirjanom Šenberner, književnikom Borom Ćosićem, istoričarima umetnosti Jerkom Denegrijem i Biljanom Tomić, novinarem Andrejem Ivanjijem. Sagovornici su pružili dodatne uvide u Bihalji-Merinove raznolike društvene i kulturne angažmane, kontekste vremena u kojem je živeo i radio, značajne epizode iz njegove dinamične životne i profesionalne egzistencije. Deo izložbene postavke su bili i video prilozi umetnika Marka Pogačnika i Gorana Đorđevića, istoričarke umetnosti Dragice Vukadinović, arhitekata Predraga Fincija i Branislave Žarković Finci kroz koje je publika imala priliku da upozna Bihalji-Merina u ulozi inspiratora i mentora brojnim mladim likovnim umetnicima i piscima.
https://drive.google.com/file/d/17kJ1IFKFR10U9cF3fAg2ZvcuEN2A9zlD/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1L_Tjfex_QRDU47FrmRH72tpPHkHMetKu/view?usp=drive_link
https://drive.google.com/file/d/1eDsZshIsVineDYlpc3gKRTB8RQvlPv0W/view?usp=drive_link

Izložba, održana u Galeriji-legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, pratila je hronologiju događaja, ali i Bihalji-Merinova specifična nelinearna kretanja na relaciji umetnost – politika – društvo. Naziv izložbe je referisao na često korišćenu sintagmu u Bihalji-Merinovim memoarskim zapisima kojom je, pre svega, želeo da objasni suštinu svog pogleda na svet i aktivno učešće u društvenim zbivanjima kojima je svedočio tokom turbulentnih decenija XX veka. Uvodni deo izložbe osmišljen je da, izborom iz video i audio arhive govora i intervjua sa Bihalji-Merinom, publici omogući neposredan i sumirajući uvid u njegovo životno i profesionalno putovanje. Nastavak izložbe kroz arhivsku građu i umetničke interevencije mapirao je ključne evropske gradove-stanice, u kojima je Bihalji-Merin formirao svoje stavove i interesovanja, živeo i delovao kao novinar, pisac, urednik levičarskih časopisa, ratni izveštač, likovni kritičar, promoter naivne, moderne i savremene umetnosti kao i vanevropskih kultura.
https://mnmu.rs/izlozbe/oto-bihalji-merin-morao-sam-biti-prisutan/
https://msub.org.rs/exhibition/oto-bihalji-merinmorao-sam-biti-prisutan/
https://youtu.be/6r57v1KZVqw?si=G_oPtknUy8q2f6HF&t=400
https://www.facebook.com/share/p/15EUDQHuE4/?mibextid=oFDknk

Imajući u vidu prezentaciju obimne i raznovrsne arhivske građe, ostvarena je saradnja sa arhitektinjom dr Milenom Kordić i dizajnerom Andrejem Dolinkom. Mnoštvom dokumenata, fotografija, korespondencije, knjiga, tekstova, televizijskih emisija trebalo je predočiti intenzitet Bihalji-Merinovih razmišljanja o brojnim fenomenima koji su ga okupirali. Za svaki od tri nivoa galerije, hronološke i tematske celine, Kordić i Dolinka su osmislili dizajn i arhitekturu postavke u različitim dinamikama vizuelnih grafičkih elemenata i izložbenog mobilijara. U koncipiranju postavke u obzir su uzeti tip, formati i sadržaji arhivske građe kao i neki za Merina karakteristični modusi delovanja poput iniciranja i kreiranja mreža saradnji i povezivanja aktera iz različitih domena umetnosti i kulture. Nedostatni podaci i građa o životu Bihalji-Merina i njegove supruge u Parizu, upotpunile su za izložbu namenski osmišljene vizuelne interpretacije istraživača i umetnika Sezgina Bojnika i Darinke Pop-Mitić. Pored didaktike i legendi, prateći QR kodovi pružali su posetiocima dodatne informacije.

Stručnom i edukativnom karakteru izložbe doprinela je i prateća publikacija u kojoj su objavljeni tekstovi šireg istraživačkog tima projekta. Na sto dvadeset strana, uz fotodokumentaciju postavke, publikacijom su pored uvodnog teksta direktorke MNMU dr Ivane Bašičević Antić o inicijativi predstavljanja slojevitosti životnog i profesionalnog puta Bihalji-Merina, eksplikacije kustoskog tima izložbe Senke Latinović i Miroslava Karića, obuhvaćeni i autorski tekstovi istoričarki umetnosti i istraživačica dr Vide Knežević, dr Jelene Vesić i mr Marijane Cvetković. Publikovani tekstovi pomenutih autorki kao rezultat neposrednog istraživanja arhive Ota Bihalji-Merina ali i specifičnih dugogodišnjih polja njihovih stručnih interesovanja pružaju detaljnije uvide u društveno-politička delovanja i kritičarsko-teorijski rad Bihalji-Merina kako u lokalnim tako i internacionalnim okvirima. U posebna razmatranja su uzeta njegova angažovanja u periodu pre Drugog svetskog rata, jasan kontinuitet u promovisanju levih ideja u umetnosti i književnosti, te pozicije Bihalji-Merina u artikulisanju jugoslovenske kulturne politike u poratnim decenijama.

U okviru pratećeg diskurzivnog programa održana su tri stručna vođenja za domaću publiku koja je imala priliku da se neposrednim uvidima u izloženu arhivsku građu bliže upozna sa svestranom ličnošću i brojnim profesionalnim angažovanjima Ota Bihalji-Merina. Tokom trajanja izložbe kustoski tim je učestvovao i u programu podkasta “Insiders Outsiders” iz Londona koji je posvećen sećanjima na značajne evropske intelektualce, izbegle i progonjene od strane nacista tokom Drugog svetksog rata i njihov uticaj na britansku kulturu. Internacionalnim pratiocima ovog podkasta predočeni su detalji Bihalji-Merinovog iniciranja i učešća u velikoj izložbi nemačke umetnosti koja organizovana u New Burlington Galleries u Londonu 1938. godine kao i prvog pregleda avangarde nemačke umetnosti na engleskom jeziku koji je za tu priliku napisao. Takođe, predstavljena su Bihalji-Merinova društveno-politička i kulturna delovanja u predratnoj Evropi i Jugoslaviji, bavljenja različitim fenomenima u poratnom periodu: naivna umetnost, vanevropske kulture, promišljanje odnosa nauke i umetnosti.
https://youtu.be/SuJHPHZU-RE?si=CAf3i_K10Xh-awTS
https://www.facebook.com/share/p/1BVhj6RnVu/?mibextid=oFDknk
https://www.facebook.com/share/p/1EjvpMRPdT/?mibextid=oFDknk

U okviru programa “Stanovišta, koncepti, rasprave: Umetnička kritika druge polovine 20. veka u Srbiji i Jugoslaviji” Udruženje likovnih kritičara AICA Srbija, 23. decembra 2024. godine je održan simpozijum u Salonu OBM. Kroz izlaganja članova i članica Udruženja, dr Vide Knežević, Marijane Cvetković, dr Branislava Dimitrijevića, Stevana Vukovića i dr Jelene Vesić kritički su analizirani konceptualni i praktično-materijalistički efekti Bihalji-Merinovog delovanja. Tematski fokusi izlaganja su bili na mestu i ulozi Bihalji-Merina u međuratnoj i poratnoj jugoslovenskoj kulturi i umetnosti, njegovog specifičnog uokvirivanja srednjovekovne umetnosti u narativ jugoslovenstva i jugoslovenske modernosti, značajnim doprinosima koje je dao u teoretizovanju, istorizovanju i institucionalizovanju jugoslovenske naivne umetnosti kao i aktivnog promovisanja vrednosti vanevropskih kultura. Za potrebe simpozijuma kustoski tim izložbe realizovao je u formi video priloga tematsko vođenje kroz izložbu sa naglaskom na istraživački rad sa arhivskim materijalima, kompleksnost i slojevitost „delatnog prisustva” Bihalji-Merina kroz polje umetnosti, kulture i politike.
https://www.youtube.com/live/jyFeL6msv50?si=PAlk9iqirPo4EmNI
https://www.youtube.com/live/4E7psMDpRZs?si=_XsXyHDJIN1V3thN
https://www.youtube.com/live/8JlwRy26dM4?si=jyJ5WoKy_MmyOrZJ
https://www.youtube.com/live/VXT5OmZax80?si=bx8GKbC6JiT5QNJb
https://www.youtube.com/live/qeZvlGv26HU?si=PSYwxwGMsnB-ta0E
https://www.facebook.com/share/p/1913dzzThr/?mibextid=oFDknk

Redakcije za kulturu dnevnih novina, nedeljnika kao i glavnih elektronskih medija, ispratile su otvaranje izložbe kao i najave pratećih govornih programa. Od dužih televizijskih formata izdvaja se snimanje priloga za emisiju “Edukativno ogledalo” u produkciji RTS-a (još uvek nije emitovana) koja je uz vođenje kustoskog tima izložbe u potpunosti bila posvećena životu i radu Ota Bihalji-Merina i njegovom nasleđu. Pored intervjua sa članovima kustoskog tima (portal Nova), u dva autorska teksta objavljena u dnevnim i nedeljnim novinama autori Milica Dimitrijević (Politika) i Miloš Ćipranić (Vreme, Politika) dali su naknadne osvrte na izložbu i njene doprinose u kontekstu rasvetljavanja ličnosti Bihalji-Merina i daljih sagledavanja složenosti značaja njegovih profesionalnih delovanja. Uskoro će biti objavljen i video zapis kustoskog vođenja kroz izložbu, u produkciji AICA Srbija.
https://cdn-uc.brid.tv/live/partners/26827/sd/1895775.mp4

Realizacija izložbe “Oto Bihalji-Merin: Morao sam biti prisutan” inicijalno je bila zamišljenja u dva poglavlja. Najpre, u Galeriji-legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, gde je bio predstavljen rezultat istraživačkog rada na arhivi, a zatim 2025. godine u MSUB, gde bi bila prikazana dela umetnika i gde bi se tematsko-problemski analizirale pojave u umetnosti koje su bile u fokusu interesovanja Bihalji-Merina. Usled složenosti i finansijske zahtevnosti, nastavak projekta se, bez izložbe, realizuje kroz objavljivanje monografske publikacije u kojoj će se, kroz tekstove autora i autorki Ivane Bašičević Antić, Ane Ereš, Branislava Dimitrijevića i Nikole Dedića, u široj hronološkoj slici istorizovati, kontekstualizovati i ponuditi nova viđenja Merinovih profesionalnih delovanja, praktičnog i kritičarsko-teorijskog rada. Takođe, u toku su prevođenja Bihalji-Merinovog autobiografskog spisa “Put kroz život” na engleski jezik (Rab-Rab Press) i knjiga o Francisku Goji koje do sada nisu bile objavljene na srpskom jeziku.