_0_35584800%201743014467.jpg)
U dijalogu: Umetnička keramika iz zbirki Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu i Narodnog muzeja u Aranđelovcu
Jelena Popović
Tanja Vićentić
Muzej Primenjene umetnosti, Beograd
Narodni muzej, Aranđelovac
U dijalogu
Izložba "U dijalogu: Umetnička keramika iz zbirki Muzeja primenjene umetnosti i Narodnog muzeja u Aranđelovcu" koja je realizovana kao zajednički projekat između Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu i Narodnog muzeja u Aranđelovcu predstavlja značajan doprinos u analizi i afirmaciji razvoja umetničke keramike u Srbiji. Autorke i kustoskinje izložbe su Jelena Popović, viša kustoskinja Muzeja primenjene umetnosti i Tanja Vićentić, viša kustoskinja Narodnog muzeja u Aranđelovcu. Izložba je realizovana u periodu od 30. maja do 25. juna 2024. godine. Ovaj projekat ima za cilj da prikaže razvoj umetničke keramike u Srbiji kroz četiri tematska narativa: Elementi tradicije u službi novih ideja, Priroda kroz formu i materijal, Transformacija od predmetnog do apstraktnog i Nova značenja. Izložba pruža hronološki pregled od 1937. godine do danas, ističući ključne aspekte i pravce razvoja ove umetničke discipline. Autorski tim, predvođen višim kustoskinjama Jelenom Popović i Tanjom Vićentić, pažljivo je odabrao radove koji osvetljavaju transformaciju keramike od utilitarnog predmeta do apstraktnog izraza. Ovaj projekat se temelji na dugogodišnjoj saradnji dva muzeja, čije kolekcije keramike u velikoj meri svedoče o razvoju umetničke keramike u Srbiji. Izložba je takođe pružila priliku da se kroz zajednički rad istraže pravci i tendencije razvoja umetničke keramike na prostoru Srbije. Izložbu prati i reprezentativni katalog koji je rezultat opsežnog istraživanja i predstavlja značajan doprinos razumevanju istorije umetničke keramike na našim prostorima. Autorke tekstova u katalogu su Jelena Popović, Tanja Vićentić i Bojana Popović, muzejska savetnica Muzeja primenjene umetnosti.
Izložba "U dijalogu" ne predstavlja samo spoj dve muzejske kolekcije, već je i prilika da se sagleda kontinuitet i sinergija između dva muzeja koja su godinama radila na unapređenju umetničke keramike. Kroz ovu izložbu, posetioci su imali priliku da se upoznaju sa najreprezentativnijim radovima koji su nastali tokom više od 80 godina. Razvoj umetničke keramike je po prvi put sagledan u kontekstu opštih umetničkih stremljenja i temstskih okvira koji su ga odredili. Kroz izložene radove, posetioci su imali priliku da vide dela koja su retko izlagana, čime je pružena jedinstvena prilika za uvid u razvojne tokove ove umetnosti. Saradnja između dva muzeja omogućila je objedinjavanje različitih pristupa i perspektiva, što je doprinelo finalnom konceptu izložbene postavke.Takođe, ovaj projekat predstavlja značajan podsticaj za dalji razvoj muzejskih strategija i umetničkih stremljenja kada je keramika kao materijal u pitanju. Katalog izložbe "U dijalogu" ne samo da dokumentuje istorijski razvoj umetničke keramike, već pruža i uvid u šire kulturno-političke i industrijske tokove koji su oblikovali jugoslovensku umetnost. Kroz detaljan pregled obrazovnih institucija, manifestacija, međunarodnih kontakata i muzealizacije, Katalog izložbe je rezultat opsežnog istraživanja i predstavlja značajan doprinos razumevanju istorije umetničke keramike na našim prostorima. Autorke tekstova u katalogu su Jelena Popović, viša kustoskinja Muzeja primenjene umetnosti, Tanja Vićentić, viša kustoskinja Narodnog muzeja u Aranđelovcu, i Bojana Popović, muzejska savetnica Muzeja primenjene umetnosti.
Aktivnosti
%20(002)_0_73910300%201743014468.jpg)
Izložba „U dijalogu: Umetnička keramika iz zbirki Muzeja primenjene umetnosti u Begradu i Narodnog muzeja u Aranđelovcu“ je imala za cilj da analizira i prikaže razvoj umetničke keramike u Srbiji od 1937. godine do danas gde je po prvi put istorijski razvoj umetnosti keramike sagledan u okvirima tematskih i stilskih celina. Izložba je omogućila sveobuhvatan pregled stilskih i istoriskih promena. Prethodila su joj obimna istraživanja arhivske građe iz dokumentacije MPU i dokumentacije Smotre Mermer i zvuci, analiza brojne periodike i kataloga iz prethodnih decenija, kao i temeljno poznavanje drugih savremenih umetničkih tokova.
https://urbanbug.net/desavanje/u-dijalogu-izlozba-umetnicke-keramike-2024-05-30
_0_98128100%201743021075.jpg)
Katalog izložbe na 200 strana je rezultat opsežnog istraživanja i predstavlja značajan doprinos razumevanju istorije umetničke keramike na našim prostorima. Autorke tekstova u katalogu su Jelena Popović, viša kustoskinja Muzeja primenjene umetnosti, Tanja Vićentić, viša kustoskinja Narodnog muzeja u Aranđelovcu, i Bojana Popović, muzejska savetnica Muzeja primenjene umetnosti. Pisanju ove studijske publikacije prethodilo je obimno naučno istraživanje o istoriji umetničke keramike na prostoru Srbije, zatim sagledavanje stvaralaškog rada markatnih ličnosti koje su doprinele težnjama da umetnost keramike bude ravnopravna sa drugim umetnostima. Muzeološka postavka organizovana je u okviru definisanih tematskih celina: Elementi tradicije u službi novih ideja, Priroda kroz formu i materijal, Transformacija od predmetnog do apstraktnog i Nova značenja, sa ciljem da korespondira sa kataloškom publikacijom. Dizajn kataloga radila je Dejana Cvetković.
~2%20(002)_0_76709300%201743012835.jpg)
U Muzeju primenjene umetnosti 30. maja 2024. svečano je otvorena izložba „U dijalogu“. O značaju ovog projekta, pred brojnom publikom, govorila je profesorka Filozofskog fakulteta dr Simona Čupić, koja je i otvorila izložbu.
%20(002)_0_02356600%201743012836.jpg)
Tokom trajanja izložbe realizovana su brojna stručna vođenja i razgovori sa umetnicima, na kojima je prisustvovala muzejska publika, studenti umetničkih fakulteta, kolege iz drugih institucija, brojni umetnici i profesori.
%20(002)_0_22534300%201743014468.jpg)
Na poslednjem stručnom vođenju osim kustosa učestvovali su i umetnici koji su govorili o svom stvaralačkom radu i fazama koje je moguće markirati, kao i o konceptu umetničkih dela koja su izložena. Ovaj vredan materijal sada je deo dokumentacije zbirki keramike Muzeja primenjene umetnosti, Beograd i Narodnog muzeja, Aranđelovac.
_0_77509900%201743021662.jpg)
Rad na pripremi izložbe, istraživanju materijala i pripremi predmeta za izlaganje je trajao više godina. Konzervatorski tim koji su činili Mina Jović, Maja Živković, Milan Andrić i Bojana Vološ pripremili su za izlaganje svih 70 izabranih predmeta.

Saradnjom kustoskinja Jelene Popović (MPU) i Tanje Vićentić (NMA) ove dve kolekcije objedinjene su sa ciljem da se, u međusobnom dijalogu, predstave i istraže pravci i tendencije domaće umetničke keramike. To je urađeno u skladu sa najsavremenijim istraživačkim i muzeološkim praksama, a bazirano na znanju koje su kustoskinje stekle višegodišnjim pasioniranim istraživanjem prošle i aktuelne keramičarske scene. Publikovani zaključci rezultat su obimnih istraživanja arhivske građe iz dokumentacije MPU i dokumentacije Smotre „Mermer i zvuci“, analize brojne periodike i kataloga iz prethodnih decenija, kao i temeljno poznavanje drugih savremenih umetničkih disciplina.

Dizajneri postavke izložbe "U dijalogu: Umetnička keramika iz zbirki Muzeja primenjene umetnosti i Narodnog muzeja u Aranđelovcu" uspeli su da na izuzetan način odgovore na postavljene tematske okvire, stvarajući vizuelno koherentnu i inspirativnu izložbenu celinu. Kroz pažljivo osmišljen prostor i postavljanje radova, postavka je uspešno interpretirala četiri ključna tematska narativa: "Elementi tradicije u službi novih ideja", "Priroda kroz formu i materijal", "Transformacija od predmetnog do apstraktnog" i "Nova značenja". Svaki segment izložbe je jasno odvojen, ali ujedno i harmonično povezan, stvarajući prirodan tok kroz različite periode i stilove u razvoju umetničke keramike. Dizajn i produkciju izložbe radili su Turbina i Object Constructors.
%20(002)_0_17163500%201743024098.jpg)
Izložbu " U dijalogu" posetili su i studenti Fakulteta primenjenih umetnosti koji su na postavci imali predavanje profesorke Ljubice Jocić Knežević u saradnji sa kustoskinjom Jelenom Popović.
_0_59702500%201743024890.jpg)
Izložba "U dijalogu" otvorila je vrata za dalju saradnju i podstakla nove saradnje između kustosa, umetnika i institucija. Ovaj projekat, nije samo retrospektiva, već i snažan podsticaj za nove ideje i kreativne inicijative u budućnosti.