top of page
Vizual_0.07744500 1741944796.jpg

Blagoveštenski sabor Vlaha Bukovca

Aleksandra Stefanov
Tijana Stanković Pešterac

Muzej Vojvodine Novi Sad

Slika „Blagoveštenski sabor u Sremskim Karlovcima 1861“ delo je jednog od najpoznatijih umetnika sa naših prostora, Vlaha Bukovca. Nastala je 1901. godine povodom 40. godišnjice Sabora, na osnovu litografije koja je izvedena prema originalnim fotografijama Stefana Vulpea iz Novog Sada. Muzej Vojvodine je ovo delo otkupio 1953. godine, a nekoliko godina kasnije slika je uvrštena u stalnu postavku stilskog nameštaja u depandansu Muzeja - Dvorcu Dunđerski u Čelarevu. Međutim, u novembru 1993. godine, slika je ukradena. Posle gotovo tri decenije, 16. avgusta 2022. godine, „Blagoveštenski sabor“ je vraćen u Muzej Vojvodine zahvaljujući opsežnoj akciji nadležnih državnih organa, uz pomoć tadašnje direktorke i kustoskinje Muzeja. Slika je tom prilikom izložena u Malom izložbenom salonu Muzeja, zajedno sa ramom u kojem je prvobitno stajala, a potom se pristupilo naučnim istraživanjima i izradi tematsko-ekspozicionog plana predstojeće izložbe, koja je realizovana 2024. godine. Kako bi se potvrdila autentičnost dela i dobili podaci za pripremu konzervatorskih i restauratorskih postupaka, u Laboratoriji za ispitivanje materijala u kulturnom nasleđu „HeritageLab“ na Tehnološkom fakultetu u Novom Sadu sprovedene su različite analize. Potom su stručnjaci Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture izveli opsežne konzervatorsko-restauratorske radove na slici. Interdisciplinarna izložba „Blagoveštenski sabor Vlaha Bukovca“, koja je rezultat saradnje ustanova kulture i naučnih institucija iz Srbije i Hrvatske, predstavila je sliku u novom svetlu, uz priču o njenoj istoriji – od trenutka nastanka, preko krađe, do spektakularnog povratka u Muzej. Istorijske okolnosti u kojima se Blagoveštenski sabor dogodio, ilustrovane su originalnim dokumentima, a kratki dokumentarni film, uz fotografije, omogućio je posetiocima da se upoznaju sa procesima konzervacije i restauracije dela. Izložbu je pratila muzika - „Osmoglasnik“ Kornelija Stankovića sa delovima Besede Nikanora Grujića koje je čitao glumac Radoslav Milenković, bogat dvojezični katalog, brošure na srpskom i engleskom jeziku, kao i brojni programi (predavanja, stručna vođenja i edukativne radionice za različite kategorije posetilaca).

Povratak slike Vlaha Bukovca „Blagoveštenski sabor u Sremskim Karlovcima 1861“ nakon 30 godina od krađe simbolizuje trijumf u očuvanju kulturnog nasleđa. Izložba ne samo da prikazuje ovaj značajan poduhvat, već predstavlja i vrhunske rezultate interdisciplinarnog pristupa u obradi, istraživanju, analizi, konzervaciji i restauraciji slike.

Izložba „Blagoveštenski sabor Vlaha Bukovca“ rezultat je značajnog i kompleksnog poduhvata u oblasti zaštite kulturnih dobara. Slika Vlaha Bukovca, koja je centralna tema izložbe, predstavlja vizuelno svedočanstvo o jednom od ključnih istorijskih događaja vezanih za Srbe u Austrougarskoj monarhiji u XIX veku i svojom istorijskom autentičnošću predstavlja kulturno blago od neprocenjivog značaja za Republiku Srbiju. Njena krađa bila je veliki gubitak, a njen pronalazak nakon tri decenije, nesvakidašnji događaj u muzejskoj praksi. Proces vraćanja slike u Muzej bio je složen i predstavljao je zajedničku akciju nekoliko državnih organa. Način na koji je izložba realizovana doprineo je zaštiti kulturnih dobara, muzeologiji i muzeografiji. Pokazala je kvalitetnu stručnu obradu materijala, pružila uvid i omogućila poređenje novog i starog načina izrade muzejske dokumentacije, kao i efekte saradnje sa drugim ustanovama kulture. U domenu muzeografije, dizajn izložbe pratio je savremene tokove, uz naglašeno korišćenje zvučnih, svetlosnih i video efekata, sa pisanim okruženjem, koje podrazumeva kratke i prijemčive dvojezične legende, upotpunjene dokumentarnim filmom. Naučni doprinos ovog projekta ogleda se u istraživanju originalnih dokumenta i istorijskih okolnosti prikazujući kako je delo nastalo i kako se povezivalo sa društvenim i političkim kontekstom na teritoriji Vojvodine u drugoj polovini 19. veka. Inovativne analize materijala i specifični restauratorski radovi omogućili su naučne spoznaje koje se mogu primeniti na slična dela, poboljšavajući tehnike i pristupe u oblasti čuvanja nasleđa. Povratkom slike u Muzej Vojvodine, vraćena je i vrednost koju ona nosi za lokalnu, ali i za širu društvenu zajednicu. Kroz izložbu, dokumentarni film, brošure i katalog, projekat ne samo da promoviše kulturnu baštinu, već doprinosi obrazovanju i podsticanju interesa za istoriju i umetnost među svim uzrastima. Takođe, projekat pruža priliku za unapređenje međunarodne saradnje u oblasti razmene znanja i čuvanja zajedničke kulturne baštine naše zemlje i okruženja.

Aktivnosti

Povratak slike_0.30009300 1741968431.jpg

POVRATAK SLIKE. Slika Vlaha Bukovca je ukradena iz depandansa Muzeja Vojvodine 1993. godine. U martu 2021. godine, putem posrednika, ponuđena je na otkup Galeriji Matice srpske, što je prijavljeno Muzeju Vojvodine. Ubrzo potom, vlasnik slike pokušao je da je proda i Muzeju Vojvodine. Muzej je obavestio nadležne institucije, pa je započeta zajednička istraga u kojoj su učestvovali Služba za borbu protiv organizovanog kriminala MUP-a, Tužilaštvo za organizovani kriminal, Ministarstvo kulture i informisanja, kao i sam Muzej. Nakon zaplene slike u Cirihu u avgustu 2021. godine, krivične postupke vodila su tužilaštva u Beogradu i Cirihu. Godinu dana kasnije, ciriški tužilac doneo je odluku o vraćanju slike Vlaha Bukovca u Srbiju. Organizacija preuzimanja i transporta dela poverena je Muzeju Vojvodine, dok je finansiranje obezbedila Pokrajinska vlada. Nakon povratka, slika je bila izložena na jedan dan u Malom izložbenom salonu.

Povratak slike

Istrazivanje u Cavtatu_0.62839200 1741885037.jpg

ISTRAŽIVANJE. Istraživački postupak koji je prethodio izložbi podrazumevao je saradnju sa brojnim ustanovama i institucijama iz Novog Sada, Beograda, Zagreba, Dubrovnika i Cavtata. U Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti – Zbirci Baltazara Bogišića, Muzejima i galerijama Konavala – Kući Bukovac, Muzeju grada Zagreba, Hrvatskom povijesnom muzeju, te Muzeju grada Novog Sada pronađena su originalna dokumenta, koja su rasvetlila životne okolnosti Bukovca u vreme nastanka slike i specifične uslove njene narudžbe – pre svega kroz prepisku između poručioca (Petra Nikolića) i samog slikara. Ova prepiska i istraživanje usmereno na Petra Nikolića rasvetlilo je do sada nepoznate fakte o ovom trgovcu umetninama, čija je delatnost, iako važna za srpsku istoriju umetnosti, do sada bila manje poznata. Dokumentacija koja je pronađena Biblioteci Matice srpske omogućila je predstavljanje istorijskih okolnosti koje su pratile Blagoveštenski sabor, a saradnja sa Narodnim muzejom Srbije omogućila uvid u Bukovčeve slike koje se tamo nalaze i izlaganje njegovog autoportreta.

Istraživanje

Analize_0.30489200 1741943448.jpg

FIZIČKO-HEMIJSKE ANALIZE. Kako bi se utvrdio sastav originalnih materijala, tehnologija izrade umetničkog dela, procesi, uzroci i posledice degradacije materijala, konzervaciji i restauraciji slike Vlaha Bukovca prethodile su nedestruktivne metode ispitivanja i brojne analize u Laboratoriji za ispitivanje materijala u kulturnom nasleđu „HeritageLab“ na Tehnološkom fakultetu u Novom Sadu. Kako ne bi bila prouzrokovana dodatna oštećenja slike, najpre je utvrđeno zatečeno stanje, oštećenja i eventualni preslici kao i detaljna fotografska snimanja i vizuelna inspekcija slike prenosnim digitalnim mikroskopom. Mikroskopska snimanja predstavljala su osnov za odabir tačaka snimanja, na kojima su primenjene XRF tehnika (rendgenska fluorescentna spektrometrija) koja daje elementarni hemijski sastav i FTIR analiza (infracrvena spektrometrija sa Furijeovom transformacijom). Takođe je istražen i jedan mikrofragment bojenog sloja, koji se odvojio usled oštećenja na slici, a koji je ispitan po poprečnom preseku polarizacionom mikroskopijom.

Primena forenzičkih tehnika

Restauracija_0.06689900 1741945055.jpg

KONZERVACIJA I RESTAURACIJA. Na osnovu rezultata fizičko-hemijskih analiza i obavljenih snimanja, definisana je metodologija konzervatorsko-restauratorskih radova. Imaging tehnike snimanja, a pre svih rentgen, nedvosmisleno su potvrdili da se radi o originalnom delu Vlaha Bukovca. Zahvaljujući rentgenskim snimcima, konstatovano je da je autor tokom samog procesa slikanja menjao kompoziciju i preslikavao. Na površini slike uočen je sloj paraloida kojim je slika premazana nakon krađe, verovatno u cilju njene zaštite. Bezbedno uklanjanje paraloida predstavljalo je najdelikatniju fazu u procesu konzervacije. Usledila je konsolidacija bojenog sloja, a potom retuširanje. Кonzervacija i restauracija slike predstavlja značajan doprinos proučavanju ovog dela važnog za srpsku istoriju, a zaslugu za to deli tim uglednih stručnjaka i saradnika, koji je kroz koncept multidisciplinarnosti u zaštiti kulturnog nasleđa, pokazao da je ovaj model saradnje jedini siguran put do uspeha. Konzervaciju i restauraciju sproveli su Olivera Brdarić (Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture) – i Aleksa Pivnički (Muzej Vojvodine).

Konzervacija i restauracija

IZLOZBA_0.16304400 1741953337.jpg

IZLOŽBA. Tematsko-ekspozicioni plan izložbe uključio je nekoliko tema. U centralnoj, Svečanoj sali Muzeja, predstavljena je najpre kratka biografija umetnika Vlaha Bukovca, potom ličnost i delo naručioca Petra Nikolića i njihov međusobni odnos. Narudžba slike dokumentovana je izlaganjem uvećanih skenova originalnih dokumenata. Objašnjene su i istorijske okolnosti Blagoveštenskog sabora kao važnog istorijskog događaja izlaganjem originalnih dokumenata pozajmljenih iz Biblioteke Matice srpske. Kroz temu „Od Dvorca Dunđerskih u Čelarevu preko Ciriha do Muzeja Vojvodine“ prikazana je akvizicija slike, njeno izlaganje u depandansu Muzeja, krađa i slučaj njenog povratka. Kroz oblast „Propaganda i reklama“ govorilo se o formama reprodukcija slike i načinima njihove distribucije, što je ilustrovano originalnim Nikolićevim cenovnicima i oleografijom pozajmljenom iz GMS. Sama slika u novom sjaju sa svojim originalnim ramom posebno je izložena na jednom od zidova sale, zajedno sa tumačem uz koji je oleografija svojevremeno prodavana. Savremeno scenografsko rešenje i namenski dizajn svetla učinio je atmosferu izložbe posebnom.

Izložba

https://www.facebook.com/gordana.pajic.90 (11.jun 2024)

Film_0.38637900 1741951524.jpg

FILM. Povodom izložbe snimljen je dokumentarni film koji je prikazan u delu postavke posvećenom konzervaciji i restauraciji. Ova tema ilustrovana je u foajeu ispred Svečane sale profesionalnim fotografijama Marije Erdelji (Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture), koje su pratile ne samo proces konzervacije i restauracije, već i laboratorijske analize. Film obuhvata sve teme izložbe, a u njemu su gostovali stručnjaci iz Muzeja Vojvodine, Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu (Aleksandra Stefanov, mr Tijana Stanković Pešterac, Olivera Brdarić i dr Snežana Vučetić). Film je dostupan na YouTube platformi i titlovan je na engleski jezik. Scenario i režiju potpisuje Miroslav Stajić.

Dokumentarni film

https://www.youtube.com/watch?v=aLrQtiCNvrQ&ab_channel=%D0%9C%D1%83%D0%B7%D0%B5%D1%98%D0%92%D0%BE%D1%98%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B5-MuseumofVojvodina

Brosura_0.09777700 1742206892.jpg

KATALOG I BROŠURA. Katalog ima format 220 x 220 mm, obim od 180 stranica i tiraž od 500 primeraka. Dvojezičan je (na srpskom i engleskom jeziku) i sastoji se od osam poglavlja, čiji su autori stručnjaci koji su učestvovali u realizaciji projekta. Promocija kataloga uključivala je razgovor među stručnjacima, ne samo o sadržaju kataloga, već i o svim aspektima izložbe. Saradnici na projektu podelili su svoja iskustva vezana za zadatke koje su obavljali. Uz katalog, štampana je brošura na srpskom i engleskom jeziku, koja na osam strana jednostavnim jezikom predstavlja sadržaj izložbe (format 17,5 x 23,5 cm; tiraž 2000). Ova brošura, zajedno sa razglednicom, besplatno je deljena posetiocima tokom trajanja izložbe.

Katalog

https://rtv.rs/sr_lat/vojvodina/novi-sad/katalog-izlozbe-blagovestenski-sabor-vlaha-bukovca-zaokruzena-prica-o-burnom-zivotu-jedne-slike-(audio)_1561990.html

https://dunavtelevizija.rs/vest/930/katalog-izlozbe-blagovestenski-sabor-vlaha-bukovca-od-15-avgusta-u-muzeju-vojvodine

https://radioplaneta.co.rs/muzej-vojvodine-promocija-kataloga-izlozbe-vlaho-bukovac-cetvrtak-15-avgust-u-13h/

Autorska vodjenja_0.37715200 1741960940.jpg

AUTORSKA VOĐENJA I PREDAVANJA. Tokom trajanja izložbe održano je osam predavanja i više stručnih vođenja, koja su svaki put naišla na izuzetno veliki odziv publike. Predavanja su držali stručnjaci Muzeja Vojvodine, Galerije Matice srpske, Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, Muzeja grada Novog Sada, Univerziteta u Beogradu i Kuće Bukovac iz Cavtata. Teme su bile raznovrsne: „Kako smo vratili sliku u Muzej? – Krađa kulturnih dobara“ (mr Tijana Stanković Pešterac), „Hromolitografija. Izazovi kozervacije i restauracije“ (dr Danilo Vuksanović), „Konzervacija i restauracije slike „Blagoveštenski sabor“ Vlaha Bukovca“ (Olivera Brdarić, Aleksa Pivnički), „Legat u legatu: slika Velika Iza Vlaha Bukovca“ (mr Milana Kvas), „Trgovina crkvenih utvari i srpskih narodnih slika Nikole Ivkovića u Novom Sadu“ (dr Jelena Banjac), „Vlaho Bukovac i portreti srpskih vladara“ (prof. dr Igor Borozan) i „Kuća Bukovac – cavtatska hornika umetnikove ostavštine“ (Jelena Beželj i Helena Puhara).

Autorska vođenja i predavanja

https://www.muzejvojvodine.org.rs/strucno-vodjenje-blagovestenski-sabor/

https://www.muzejvojvodine.org.rs/predavanje-konzervacija-i-restauracija-slike-blagovestenski-sabor/

https://www.muzejvojvodine.org.rs/blagovestenski-sabor/

https://www.muzejvojvodine.org.rs/u-cipelama-vlaha-bukovca/

https://www.muzejvojvodine.org.rs/autorsko-vodjenje-kroz-izlozbu-blagovstenski-sabor/

https://www.muzejvojvodine.org.rs/jos-dva-predavanja-i-autorska-vodjenja/

https://www.facebook.com/photo/?fbid=841016544720069&set=a.555214649966928

https://www.facebook.com/photo/?fbid=842740037881053&set=a.555214649966928

https://www.facebook.com/photo/?fbid=845593870929003&set=a.555214649966928

https://www.facebook.com/photo/?fbid=847594864062237&set=pcb.847595710728819

https://www.youtube.com/watch?v=aLrQtiCNvrQ

https://www.facebook.com/photo/?fbid=849394593882264&set=a.555214649966928

https://www.facebook.com/photo/?fbid=850258640462526&set=a.555214649966928

https://www.facebook.com/photo/?fbid=853794756775581&set=a.555214649966928

https://www.youtube.com/watch?v=qNqRL-bkRwA

https://www.facebook.com/photo/?fbid=857610063060717&set=a.555214649966928

https://www.facebook.com/photo/?fbid=858335872988136&set=a.555214649966928

https://www.facebook.com/photo/?fbid=871006611721062&set=a.555214649966928

https://www.facebook.com/photo/?fbid=871499808338409&set=a.555214649966928

https://www.facebook.com/photo/?fbid=873059084849148&set=a.555214649966928

https://www.facebook.com/photo/?fbid=882916517196738&set=a.555214649966928

https://www.facebook.com/photo/?fbid=893021746186215&set=a.555214649966928

https://www.facebook.com/photo/?fbid=898799598941763&set=a.555214649966928

https://www.facebook.com/photo/?fbid=902823631872693&set=a.555214649966928

https://www.facebook.com/photo/?fbid=903520025136387&set=a.555214649966928

https://www.facebook.com/photo/?fbid=907249248096798&set=a.555214649966928

https://www.facebook.com/photo/?fbid=908022984686091&set=a.555214649966928

https://www.facebook.com/photo/?fbid=911470684341321&set=a.555214649966928

https://www.facebook.com/photo/?fbid=919033503585039&set=a.555214643300262

https://www.facebook.com/photo/?fbid=919282926893430&set=a.555214649966928

https://www.facebook.com/photo/?fbid=921411586680564&set=a.555214649966928

https://www.facebook.com/photo/?fbid=922018436619879&set=a.555214649966928

RMV66 prikaz izlozbe_page-0001_0.43722800 1741786451.jpg

PRIKAZ IZLOŽBE "Blagoveštenski sabor Vlaha Bukovca" pod nazivom "Novo čitanje istorijske slike" dao je prof. dr Igor Borozan u časopisu "Rad Muzeja Vojvodine", broj 66.

Prikaz izložbe

https://muzejvojvodine.org.rs/wp-content/uploads/RMV/RMV66.pdf

Edukativni programi_0.15414500 1742206892.jpg

EDUKATIVNI PROGRAMI. Kao prateći deo izložbe organizovani su brojni edukativni programi za različite grupe posetilaca, uključujući redovne igraonice za najmlađe, koje se održavaju svake nedelje u Muzeju Vojvodine. Takođe, u okviru izložbe postavljena je edukativna aktivnost za decu pod nazivom „LAVIRINT“, društvena igra koja na zabavan način uvodi decu u dinamične priče o životu i stvaralačkom radu slikara Vlaha Bukovca.

Edukativni programi

©2022 by ICOM Serbia

bottom of page