
ГРАДСКИ МУЗЕЈ
VAROŠKI MUZEJ
VáROSI MúZEUM
GRADSKI MUZEJ
Суботица / Subatica / Szabadkai / Subotica
Muzej kao otvoreno mesto susretanja i afirmacije raznolikog kulturnog i prirodnog nasleđa.
U konceptu delovanja Gradskog muzeja Subotica 2024. je bilo nekoliko prioriteta: završiti stalnu etnološku postavku, realizovati planirane programe, poboljšati uslove za rad i uslove deponiranja muzejske, bibliotečke i arhivske građe, staviti u pogon rampu i lift za posetioce sa otežanim kretanjem, afirmisati programe za podizanje svesti o potrebi poznavanja i zaštite kulturne baštine, te ekološke svesti. Tokom 2024. ostvarili smo 8 izložbi u muzeju, od kojih 4 autorske: Ukus prošlosti – Julije Korhec (1899-1973), Putovanje kroz vreme, stalnu etnološku postavku, Pejzaži, portreti i animalistički prikazi slikara Lajoša Hušveta (1894–1956) i vajara Gabora Almašija (1911–1994), Ptičiji svet Subotice – Ptice urbanih sredina; 2 gostujuće: Remek dela Umetničke kolonije Nađbanja iz privatnih zbirki i Šta se krije ispod ravnice?; te 2 manje izložbe u saradnji sa lokalnom zajednicom: Početak i kraj – 50 godina od ukidanja subotičkog tramvaja i Sećanje na dr Belu Šturca. Radom je obuhvaćena većina odeljenja, čime se godina ističe sa velikim brojem aktivnosti i raznolikog sadržaja, kao i po saradnji sa lokalnom i strukovnom zajednicom, što je svakako povećao broj saradnika, posetilaca i donatora. Započet je i IPA projekat prekogranične saradanje sa muzejom u Baji. Multijezični i interdisciplinarni pristup predstavlja kvalitativnu osnovu za boravak u muzeju i komunikaciju sa publikom i širom zajednicom. Kustosi su prihvatali pozive za predavanja i(li) radionicu van muzeja, a zajedno sa muzejskim vodičima bili su aktivni u edukativnim programima za sve uzraste u muzeju. Težilo se nastavku vitalnih aktivnosti, kao što je popunjavanje i obrada zbirki, naučno-istraživački rad i izdavanje godišnjaka Museion. Tokom 2024. muzej je izdao 14 izdanja: 3 kataloga, 8 vodiča, zbornik konferencije, godišnjak i kalendar. Objavljeno je i 10 radova kustosa u časopsima i izdanjima drugih izdavača. Vršena je i promocija publikacija drugih autora i izdavača.
Gradski muzej Subotica je u 2024. uspeo da realizuje više pomaka u odnosu na raniji period: 1. Pristupačnost za publiku sa posebnim potrebama – U funkciju su stavljene rampe, dizalice i lift pomoću kojih publika u invalidskim kolicima može da pristupi izložbama na poluspratu i prvom spratu muzeja. Na prirodnjačkoj stalnoj postavci i tematskoj izložbi je priređen taktilni kutak za slepe i slabovide osobe. 2. Nova stalna postavka – otvorena je stalna etnološka postavka, koja predstavlja treći segment stalnih muzejskih postavki. 3. Pomak u izučavanju privredne istorije – izložba „Ukus prošlosti” je otvorila novo poglavlje u istraživanju i muzealizaciji teme prošlosti industrije grada. 4. Fleksibilnost u saradnji sa lokalnom zajednicom – izložbom „Početak i kraj – 50 godina od ukidanja tramvaja” muzej je pokazao da u odgovarajućim uslovima može biti fleksibilan i brz u realizaciji sadržaja ponuđenog od strane stanovništva i u saradnji sa njim, na način da doprinese kako negovanju kolektivne memorije, tako i bogaćenju zbirke i unapređivanju istraživanja. 5. Putujući muzej u nove sredine – aktivnosti su usmerene i na prezentaciju muzejskog materijala izvan muzeja u sredinama koje nemaju izlagački prostor. Tako je npr. prirodnjačko odeljenje deo svog materijala prikazalo u prostoru Zoo-vrta Palić, a umetničko odeljenje je u vidu pano-izložbe prezentovalo umetnost vajara Gabora Almašija u Totovom selu i Oromu. 6. Dinamičan i raznolik program – izlagačka aktivnost i programi su bili šireg spektra sadržaja nego ranije: arheologija, etnologija, geologija, istorija industrije, saobraćaja i sporta, botanika, ornitologija, umetnost, esperanto, itd. 7. Poboljšanje uslova u izložbenim salama, depoima i arhivi muzeja – pušten je u pogon klima uređaj na prvom spratu, u delu stalne etnološke postavke i ugrađen je sličan sistem na poluspratu muzeja. U eksternom etnološkom depou je ugradnjom ventilatora poboljšana ventilacija. Dokumentacija arhive muzeja je premeštena u pogodnu prostoriju i smeštena u odgovarajuće ormane.
Aktivnosti

Izložba: UKUS PROŠLOSTI – JULIJE KORHEC (1899–1973) Autori: dr Žužana Korhec Pap, Akoš Kubičković 5. april – 15. jul 2024, Gradski muzej Subotica Izložba je bila je posvećena mesaru-kobasičaru i velikom preduzetniku Juliju Korhecu, kao i istoriji industrije mesa u Subotici i Čoki. Rodom iz Starog Bečeja, Julije Korhec se sa delom svoje porodice preselio u Suboticu početkom 20-tih godina XX veka, radi unapređenja svog poslovanja. Ubrzo je postao jedan od najpopularnijih kobasičara-preduzetnika u međuratnoj Subotici, a kasnije i u Čoki. Izloženi predmeti su hronološki prezentovali priču o nastanku i razvoju njegovih firmi, uz originalne porodične dokumente. Prikazane celine: prošlost klanične industrije u Subotici, počeci Korhecove firme, marketing, Korhec u Čoki, proizvodi, porodični život. Najpopularniji predmet izložbe bila je bicikla sa šest sedišta „Bambolo”. Posetioci su mogli da probaju ukus zimske salame napravljene za ovu priliku po staroj recepturi.
https://www.youtube.com/watch?v=0xv-SYpZ90c
https://www.politika.rs/scc/clanak/615364/ukus-proslosti-secanje-na-gigante-mesne-industrije

Stalna etnološka postavka PUTOVANJE KROZ VREME Autor: dr Arpad Pap saradnici: dr Žužana Korhec Pap, Andor Horvat, Katalin Pap Otvaranje 2. septembra 2024, Gradski Muzej Subotica Cilj stalne postavke je prikaz materijalne i nematerijalne etnološke baštine Subotice i regiona. Predstavljeni su zanati, pijaca, kafana, apoteka, kao segmenti građanske Subotice, a paralelno je predstavljen svakodnevni, tradicionalni porodični život sa posebnim osvrtom na tadašnji svet žena, dečiji svet i svet muškaraca. Jedan deo je posvećen „muškom” i „ženskom” sećanju. Zasebnu celinu predstavljaju predmeti vezani za sakralne i profane praznike različitih nacionalnosti i veroispovesti subotičkih stanovnika, prikaz i svečane praznične trpeze i odevnih predmeta različitih etničkih zajednica. Obrađene su tematike medicine i etnomedicine. Poseban deo je posvećen putovanjima i školstvu, kao važnim elementima života u gradu. Multimedijalni deo izložbe predstavljaju tableti sa kvizovima znanja za sve uzraste. Izložbu prate vodič i katalog na četiri jezika.

Projekat: PEJZAŽI, PORTRETI I ANIMALISTIČKI PRIKAZI SLIKARA LAJOŠA HUŠVETA (1894–1956) I VAJARA GABORA ALMAŠIJA (1911–1994) Autorke: dr Olga K. Ninkov i Ljubica Vuković Dulić 14. novembar 2024.– 31. maj 2025, Gradski muzej Subotica, Totovo Selo, Orom Izložba po prvi put spaja dva opusa i izbor dela iz dva legata, Lajoša Hušveta i Gabora Almašija, u kontekstu određenih tematskih celina koje su bile svojstvene obojici autora i vremenu u kojem su stvarali – animalističke teme i portrete, ruralni i gradski pejzaž, te manji broj žanr-scena. Kroz postavku se mogu pratiti stilske promene vojvođanske umetnosti u domenu figuralnog prikaza od 20-tih do 70-tih godina XX veka. Pružen je uvid i u edukativne principe umetničkih centara Budimpešte i Beograda, rad kursa figuralnog crtanja Andraša Hanđe u Subotici, te likovnih kolonija u Solnoku i Bačkoj Topoli. Paralelnim prikazom Hušvetovih i Almašijevih dela nudi se novo čitanje njihovog stvaralaštva.
https://pannonrtv.com/rovatok/kultura/husveth-lajos-es-almasi-gabor-alkotasai-szabadkan
https://www.magyarszo.rs/kultura/a.318212/Kettos-kiallitas-a-Vajdasagi-Magyar-Kepzomuveszet-Napjan
https://www.magyarszo.rs/vajdasag/magyarkanizsa/a.318060/Vandorkiallitas-Tothfaluban
_0_10709700%201743004532.jpg)
Projekat: PTIČIJI SVET SUBOTICE ‒ PTICE URBANIH SREDINA Autori: dr Gabrijela Kajdoči Lovas, Slađana Aleksić 18. decembar 2024 – 31. maj 2025, Gradski muzej Subotica Projekat Prirodnjačkog odeljenja u okviru koga su organizovani nagradni foto konkurs, koji je trajao od 1.3.2024 – 1.11.2024, i istoimena izložba koja je fokusairana na ptice urbanih sredina Subotice i na njihovo prilagođavanje na globalne i lokalne promene. Cilj projekta je upoznavanje lokalnog stanovništva sa ulogom ptičijeg sveta u gradu i značajem za ljude i okolinu, kao dizanje svesti o značaju biodiverziteta urbanih sredina, prikaz trenutnog stanja u poznatim subotičkim gradskim sredinama i ukazivanje na probleme. Deo izložbe su edukativni kutak kao prostor u kome publika ima priliku da se upozna sa opštim osobinama i evolucijom ptica i sa praktičnim primerima zaštite ptica, kao i kutak za najmlađe. Postavljene su taktilne table za slepe i slabovide osobe i izložba fotografija sa foto konkursa.
https://www.youtube.com/watch?v=viS0vAHjN80
https://www.agrotv.net/gradski-muzej-u-subotici-bira-najlepse-fotografije-ptica-u-urbanim-sredinama/
https://hetnap.rs/cikk/A-Szabadkai-Varosi-Muzeum-asztalinaptara-50853.html
https://pannonrtv.com/rovatok/kultura/madarfoto-palyazatot-hirdet-szabadkai-varosi-muzeum

Gostujuće izložbe: REMEK DELA UMETNIČKE KOLONIJE NAĐBANJA IZ PRIVATNIH ZBIRKI Autorka: Eleni Korani 14. maj– 30. jun 2024, Gradski muzej Subotica, Galerija mađarske umetnosti u Vojvodini Umetnički pokret u Nađbanji (Baja Mare, Rumunija) koji je začeo moderno mađarsko slikarstvo, vezuje se za rad umetničke kolonije (od 1896), te za rad besplatne umetničke škole (od 1902). Na ovoj izložbi su, osim dela Šimona Hološija i Ištvana Retija, izložena dela svih osnivača, a među slike učesnike su uvršeni i izvrsni radovi vojvođanskih stvaralaca, npr. Jožefa Pehana i Šandora Olaha. ŠTA SE KRIJE ISPOD RAVNICE? Autor: dr Ivan Dulić 7. avgust – 30. oktobar 2024, Gradski muzej Subotica Izložba je dala prikaz geološkog i paleontološkog materijala poreklom iz starog kopna Paleoevrope, Tetiskog okeana, Panonskog mora i poslednjeg ledenog doba sa teritorije Vojvodine. Eksponati su potekli iz kolekcije autora, istaknutog geologa poreklom iz okoline Subotice, koja je nastajala tokom četiri decenije.
https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=807616038015646&id=100063017719608&_rdr
https://www.youtube.com/watch?v=gw9ED3bNRow
https://www.subotica.com/vesti/sta-se-krije-ispod-ravnice-nova-tematska-izlozba-gradskog-muzeja-subotice-id49865.html/

SARADNJA SA LOKALNOM ZAJEDNICOM 1. Izložbe POČETAK I KRAJ – 50 GODINA OD UKIDANJA SUBOTIČKOG TRAMVAJA Autor: dr Olga K. Ninkov; saradnik: Akoš Kubičković; 4. april – 22. avgust 2024, Gradski muzej Subotica Inicijativa od strane stanovništva. Izložba fotografija Edvarda Kirbusa i Zlatka Jovanova o ispraćaju subotičkog tramvaja 4. aprila 1974, te predmeta iz zbirke i onih donetih od strane stanovništva. SEĆANJE NA DR BELU ŠTURCA Autori: dr Gabrijela Kajdoči Lovas, Slađana Aleksić; 11. septembar 2024 – 30. jun 2025, Gradski muzej Subotica Dr Bela Šturc (1914 – 2014), je bio profesor biologije i poznati subotički botaničar, čiji herbarijum predstavlja jednu od osnova Crvene knjige flore Srbije, a čuva se u subotičkom muzeju. Izložba je nastala na inicijativu publike i Šturcove porodice, od predmeta iz muzejske zbirke i donešenih artefakata od strane porodice. 2. Programi na temu sporta u godini kada je Subotica ponela titulu Evropskog grada sporta.
https://www.youtube.com/watch?v=JC-MymlBCpY
https://pskspartak.rs/promocija-knjige-2-siguran-korak-prirucnik-za-planinare/
https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=888515473259035&id=100063017719608

IZDAVAČKA DELATNOST Gradski muzej Subotica je 2024. izdao 14 izdanja: 3 kataloga, 8 vodiča, zbornik konferencije, godišnjak i kalendar. Katalozi: – Akvizicije Gradskog muzeja Subotica, izbor (2014–2023) / Válogatás a Szabadkai Városi Múzeum szerzeményeiből (2014–2023). Uredile Hičik Dora, dr Gabrijela Kajdoči Lovas – Ukus prošlosti: Julije Korhec (1899–1973) / A múlt íze: Korhecz Gyula (1899–1973). dr Žužana Korhec Pap i Akoš Kubičković – Időutazás, Putovanje kroz vreme, Putovanje kroz vrijeme, Time travel. Andor Horvat Vodiči: – Priroda i čovek, A természet és az ember, Priroda i čovjek. Slađana Aleksić, dr Gabrijela Kajdoči Lovas, Čaba Lalić – Šta se krije ispod ravnice?/ Mi rejtőzik a síkság alatt? dr Ivan Dulić – Időutazás, Putovanje kroz vreme, Putovanje kroz vrijeme, Time travel. dr Arpad Pap Zbornik Festett üvegablakok / Vitraži. Uredila dr Žužana Korhec Pap Godišnjak Museion 22. Kalendar Ptičiji svet Subotice / Szabadka madárvilága. dr Gabrijela Kajdoči Lovas, Slađana Aleksić
https://www.facebook.com/share/p/1BR9XBMRzj/
https://www.facebook.com/share/p/1EHVUopBrh/
https://www.facebook.com/share/p/16Jj3xRZ8o/

MUZEJSKA PEDAGOGIJA, POPULARIZACIJA MUZEJSKIH PREDMETA Gradski muzej Subotica je i 2024. godine svoje izložbe iskoristio kao prostore za učenje i stvaranje autentičnih iskustava posetilaca različitog uzrasta. Novine su bile tema naftne geologije, te fleksibilnost u prihvatanju poziva sa terena u cilju vršenja edukacije, kao i program za Svetski dan osoba sa invaliditetom. Interaktivni pristup i integrisanje nove tehnologije je prisutno na svim stalnim i tematskim izložbama. Za poboljšanje iskustva posetilaca prilikom samostalnog obilaska muzeja priređeni su vodiči (prilog o izdavačkoj delatnosti). Edukativna aktivnost je u više prilika bila usmerena ka temi očuvanja životne sredine: programi za Dan planete Zemlje i Dan bez plastičnih kesa. U domenu očuvanja kulturne baštine, od 2013. edukativnim programima obeležavamo Svetski dan secesije. Uz aktuelne izložbe isticali su se pedagoški programi sa temama iz istorije umetnosti, prirode i arheologije. Projekat Predmet meseca predstavlja virtuelnu vanmuzejsku edukaciju i popularizaciju muzejskog fonda.
https://gradskimuzej.subotica.rs/?tag=predmet-meseca&lang=sr
https://gradsubotica.co.rs/predmet-meseca-gradskog-muzeja-subotica/
https://www.maglocistac.rs/subotica/predmet-meseca-u-gradskom-muzeju-subotica-kopce-tipa-mambrete
https://suboticke.rs/predmet-meseca-u-gradskom-muzeju/
https://hetnap.rs/cikk/A-honap-targya-a-szabadkai-varosi-muzeum-anyagabol-49202.html
https://www.subotica.com/vesti/gradski-muzej-mesto-susreta-id50899.html
https://www.maglocistac.rs/subotica/bogat-program-povodom-noci-muzeja-u-gradskom-muzeju-subotica
https://www.subotica.com/fotografije/gradski-muzej-noc-muzeja-2024-gradski-muzej-id79522.html

SARADNJA SA DRUGIM USTANOVAMA Gradski muzej Subotica i u ovoj godini je imao uspešnu i dinamičnu saradnju sa muzejima, galerijama i drugim ustanovama kulture u Srbiji i inostranstvu. Stručnjaci subotičkog muzeja su nastavili razgranatu saradnju pre svega sa vojvođanskim i beogradskim muzejima, galerijama, arhivima, zaštitarima itd. Saradnja se ogleda kako u pružanju stručne pomoći, pozajmljivanja predmeta za izložbu, davanja fotografija i podataka za publikovanje ili samo istraživanje, pisanja recenzija i stručnih tekstova, otvaranja izložbi, logističke podrške obrazovnim i kulturnim ustanovama u Subotici, itd. Najuspešnije su obostrane saradnje. Biblioteka muzeja se bogati učestalom razmenom literature, što i dalje ima veliki značaj. Od međunarodne saradnje se ističe IPA projekat prekogranične saradnje sa Muzejem u Baji, pozajmljivanje tri venčanice za izložbu u Mađarskom nacionalnom muzeju, te davanje arheoloških podataka za publikovanje.
https://www.facebook.com/share/p/1FDVtcgbF2/
https://www.facebook.com/share/p/12Jex2VJpaa/
https://www.facebook.com/share/p/155vdFXj7a/
https://www.facebook.com/share/p/1C2wQAG7yS/
https://urbanbug.net/desavanje/otisak-vremena-lana-vasiljevic-i-marija-calic-2024-03-29
https://vojvodinauzivo.rs/svetski-dan-divljih-vrsta-obelezen-u-zoo-vrtu-palic/

ZAŠTITA I BOGAĆENJE ZBIRKI U sferi konzervacije u 2024. dominirao je rad na pripremi predmeta za stalnu etnološku izložbu. U eksternom depou je ugradnjom ventilatora poboljšanja ventilacija. Slikar restaurator muzeja je učestvovao u pripremama za navedenu postavku, ali je restaurirao i dela Lajoša Hušveta za izložbu umetničkog odeljenja. Stavljen je u pogon klima uređaj u delu stalne etnološke postavke i ugrađen je sličan sistem na poluspratu muzeja, što s obzirom na klimatske promene ima veliki značaj. Uobičajena fumigacija je proširena i na novu stalnu postavku. Dokumentacija arhive muzeja je u cilju očuvanja i poboljšanja rukovanja premeštena u pogodnu prostoriju i smeštena u nove ormane. U biblioteci muzeja je šest neodgovarajućih polica zamenjeno sa novim bibliotečkim policama i metanim ormanima, a za arheološku zbirku su nabavljene kutije za prstenje. Nakon izložbe o akvizicijama muzeja, odnos sa stanovništvom je iz aspekta darivanja poboljšan, ali su vršeni i značajni otkupi.