top of page
Naslovna fotografija SZPB_0.32857500 1742378135.jpg

SPOMEN-ZBIRKA PAVLA BELJANSKOG

Novi Sad

https://www.facebook.com/spomenzbirka.pavlabeljanskog https://www.instagram.com/spomenzbirkapavlabeljanskog/
https://www.youtube.com/@spomen-zbirka-pb/videos https://artsandculture.google.com/partner/the-pavle-beljanski-memorial-collection?hl=en

Završetkom adaptacije prostora namenjenog publici prethodne godine, ostvaren je jedan od glavnih strateških ciljeva Spomen-zbirke. Renoviranjem prostora i unapređenjem uslova za čuvanje i izlaganje muzejskih predmeta, obnovljene su izvorne vrednosti enterijera zgrade legata Pavla Beljanskog. Zajedno sa redizajnom vizuelnog identiteta u okviru međunarodnog projekta ReCulture: rebrendiranje ustanova kulture na Zapadnom Balkanu, postignut je jedinstven koncept predstavljanja institucije u javnosti. Svečanim otvaranjem muzeja za publiku u junu, priređenim u čast rođendana Pavla Beljanskog, započeta je njegova dinamična izložbena i programska aktivnost. Izložba o Zbirci knjiga Pavla Beljanskog rezultat je njene sistematske stručne obrade, dok su dva naredna projekta – o arhitekti Nikolaju Krasnovu i slikarki Ljubici Sokić – nastala u partnerstvu sa drugim ustanovama kulture: Zavodom za zaštitu spomenika kulture grada Beograda i Narodnom bibliotekom Srbije. U cilju povećanja vidljivosti svojih edukativnih programa, ali i drugih muzeja, Spomen-zbirka je inicirala održavanje Festivala muzejskog teatra i filma na kojem su predstavljene najnovije produkcije iz ovog polja rada Spomen-zbirke, Muzeja Vojvodine i Galerije Matice srpske. Redizajnom vizuelnog identiteta u okviru projekta ReCulture, unapređena je promocija ustanove u medijskoj komunikaciji, muzejskim izdanjima i suvenirima. Objavljen je vodič kroz muzejske zbirke namenjen najširoj publici u dva izdanja (na srpskom i engleskom jeziku) radi popularizacije muzejskih sadržaja, katalozi izložbi, flajeri edukativnih i izložbenih programa. Sa projektom Muzej za sve Spomen-zbirka je bila pristupačna za osobe sa posebnim potrebama, u okviru kojeg su primenjene nove prakse u izradi taktilnih eksponata. Rezultati naučnih istraživanja objavljeni su u monografijama o beogradskom opusu arhitekte Nikolaja Krasnova i do sada nepoznatoj novosadskoj slikarki Danici Nikić, kao i u pratećim katalozima izložbi. Najznačajniji društveni doprinosi na polju razvoja publike postignuti su interaktivnom muzejskom predstavom Cuca i Bogdan. Neizrečeno, manifestacijom Leto na Trgu galerija u saradnji sa Galerijom Matice srpske i Poklon zbirkom Rajka Mamuzića, kao i pratećim programima izložbi.

Vrhunska umetnost u novom ruhu

Adaptacijom celokupnog izložbenog prostora i ulaznog hola zgrade, kao i redizajnom pojavnosti Spomen-zbirke u vizuelnoj komunikaciji sa publikom, napravljen je glavni pomak u identitetskom konceptu ustanove. Renoviranjem ovog spomenika kulture istaknute su prostorne arhitektonske vrednosti objekta: reparacijom originalnog mermernog poda sačuvana je njegova autentičnost, dok su na ugroženim mestima, poput tavanice, primenjeni savremeni materijali, kao i novi, odgovarajući sistem rasvete za uslove izlaganja muzejskih predmeta. Susretu publike sa vrhunskim ostvarenjima likovne umetnosti 20. veka u obnovljenom muzejskom prostoru prethodi prijem u renoviranom ulaznom holu, opremljenom novim nameštajem i suvenirnicom. Identitetska jedinstvenost prostora, stalne postavke i dizajna doprinela je i osmišljavanju povremenih izložbenih postavki koje nose pečat prepoznatljivosti. Ukazivanje na značaj darodavca, Pavla Beljanskog, ostvareno je kroz stručnu obradu njegove zbirke knjiga, koja je zahvaljujući saradnji sa Centralnom bibliotekom Univerziteta u Novom Sadu u potpunosti digitalizovana, s ciljem da u narednom periodu bude dostupna na internetu. Izložbom povodom 110 godina od rođenja Cuce Sokić priređenoj u saradnji sa Narodnom bibliotekom Srbije, prezentovane su stručno obrađene nove akvizicije crteža umetnice u obe ustanove. Podignut je nivo informisanosti javnosti o Nagradi Spomen-zbirke Pavla Beljanskog promocijom monografije zasnovane na nagrađenom radu msr Sanje Kiproski kao i izložbenim postavkama o arhitekti Nikolaju Krasnovu u Zavodu za zaštitu spomenika kulture grada Beograda i Spomen-zbirci, kojima je obeleženo 160 godina od rođenja ruskog arhitekte, a postavkom u Zavodu, otvoreni su Dani evropske baštine u Beogradu. Razvoj publike podstican je u više pravaca: edukativnim programima izložbi, manifestacijama Leto na trgu galerija i Festival muzejskog teatra i filma, kao i projektima Muzej za sve i Muzej mladih. Iniciranjem saradnje sa Edvin Šarf muzejem iz Ulma, uspostavljana je veza sa legatom koji baštini zbirku savremenu kolekciji Pavla Beljanskog, čime se Spomen-zbirka otvara ka važnoj strateškoj oblasti u razvoju kulturne diplomatije Srbije u Dunavskom regionu.

Aktivnosti

ReCulture Process Novi Sad_0.10897900 1742378139.jpg

Završnicu evropskog projekta „ReCulture: Rebrendiranje ustanova kulture na Zapadnom Balkanu“ putem kog su četiri ustanove kulture na Balkanu (Kulturni centar Trebinje, Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Umjetnička kolonija Danilovgrad i Spomen-zbirka Pavla Beljanskog) dobile nove, redizajnirane vizuelne identitete obeležili su putujuća izložba „Process“, njeni prateći programi i završni partnerski sastanci. Na izložbi koja je prikazana u Novom Sadu, Banja Luci, Danilovgradu i konačno u Trebinju prezentovani su višegodišnji procesi i rezultati grupe odabranih mladih dizajnera sa Zapadnog Balkana. Oni su uz blisku saradnju sa istaknutim dizajnerima iz regiona i zemalja EU, a na osnovu opsežnih analiza, predložili nove, inovativne, rebrendirane vizuelne identitete za pomenute ustanove kulture. Spomen-zbirka je kao pridruženi partner i institucija studija slučaja zahvaljujući ovom projektu po prvi put dobila jasno definisanu Knjigu grafičkih standarda i tokom 2024. godine aktivno počela da koristi novi vizuelni identitet usklađen sa savremenim alatima u komunikacijskoj praksi.

Publikacija Reculture Project

https://www.recultureproject.eu/

https://www.facebook.com/reculture.project

https://www.instagram.com/reculture_project/?hl=en

Izlozbena sala SZPB nakon adaptacije_0.47057800 1742378136.jpg

Glavno dostignuće Spomen-zbirke Pavla Beljanskog u 2024. godini predstavlja završetak adaptacije celokupnog prostora namenjenog publici. Radovi su obuhvatili: reparaciju originalnog mermernog poda, uvođenje novih elektroinstalacija i savremene rasvete sa reflektorima za adekvatno akcentovanje umetničkih dela; rekonstrukciju spuštenog plafona i postavljanje savremenog, transparentnog barisol-plafona, novog sistema ozvučenja, izradu pokretnih panoa za postavljanje umetničkih dela, kao i izmene na stepenišnoj ogradi uz očuvanje njenog prvobitnog izgleda, čime je povećana bezbednost posetilaca i zadovoljeni propisi o pristupačnosti objekata javne namene. Navedeni radovi predstavljaju nastavak radova izvedenih u 2022. godini, kada je urađena kompletna adaptacija izložbene sale u prizemlju. Prema dizajnu usklađenom sa arhitekturom zgrade u okviru ReCulture projekta, izrađen je i novi mobilijar hola. Кompletnom adaptacijom izložbenog prostora Spomen-zbirke Pavla Beljanskog i njenog ulaznog hola, obezbeđeni su najsavremeniji muzeološki uslovi za adekvatno čuvanje i izlaganje muzejskih predmeta, kao i za bezbednost i ugodan boravak posetilaca.

https://www.youtube.com/watch?v=Vo-N3cYWQQU

https://www.youtube.com/watch?v=MI1qzv7Q9Ss

https://rtv.rs/sr_lat/vojvodina/novi-sad/maja-gojkovic-otvorila-obnovljenu-spomen-zbirku-pavla-beljanskog_1548338.html

https://korzoportal.com/spomen-zbirka-pavla-beljanskog-zavrsena-obnova/

https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vodic/378929/Nakon-adaptacije-Spomen-zbirka-Pavla-Beljanskog-otvara-se-u-utorak.html

Postavka izlozbe Knjige Pavla Beljanskog_0.29888300 1742378136.jpg

Izložbom Knjige Pavla Beljanskog: od beogradskog salona do muzejske zbirke predstavljena je Zbirka knjiga, utemeljena na poklonu naslednika Pavla Beljanskog iz 1966. godine. Biblioteka skoro u celosti obuhvata knjige sa evropskog kulturnog područja iz perioda od sredine 18. do sredine 20. veka, sa izuzetkom malog broja knjiga domaćih autora, najvećim delom iz oblasti istorije, istorije umetnosti i književnosti, te prava i diplomatije kao polja stručnog interesovanja diplomate Beljanskog. Kompleksna priprema izložbe obuhvatila je konzervaciju, digitalizaciju i katalogizaciju celokupnog fonda. U saradnji sa Centralnom bibliotekom Univerziteta u Novom Sadu obavljen je obiman posao stručne obrade 400 knjiga, uz korišćenje kataloške baze nacionalnih biblioteka: Francuske, Austrije, Italije, Nemačke i Srbije. Kroz izložbenu postavku najznačajnijih knjiga uz digitalnu animaciju o važnim datumima iz života darodavca i prateće programe, publika se upoznala sa ličnošću diplomate, izuzetnim vrednostima biblioteke, ali i sa društvenim i kulturnim prilikama u srpskoj i evropskoj istoriji 20. veka.

https://beljanskimuseum.rs/knjige-pavla-beljanskog-od-beogradskog-salona-do-muzejske-zbirke/

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=spomenzbirka.pavlabeljanskog&set=a.1027069382755680

Izlozba o Nikolaju Krasnovu_0.14524300 1742378136.jpg

Izložbom Svestrani umetnik Nikolaj Petrovič Кrasnov, autorki msr Sanje Кiproski i Bojane Ibrajter Gazibara, obeleženo je 160 godina od rođenja ruskog carskog arhitekte čije stvaralaštvo je dalo posebno obeležje srpskoj arhitekturi između dva svetska rata. Inicirana master radom Sanje Кiproski, dobitnice Nagrade Spomen-zbirke Pavla Beljanskog za temu „Beogradski opus (1922–1939) arhitekte Nikolaja Petroviča Кrasnova“, izložba je realizovana u saradnji sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture grada Beograda. Deo izložbene postavke u ovoj ustanovi predstavio je Кrasnovljeva ostvarenja u Beogradu, a njenim otvaranjem obeležen je početak manifestacije Dani evropske baštine u srpskoj prestonici. Postavka u Spomen-zbirci bila je posvećena akvarelima i crtežima Nikolaja Кrasnova izuzetnih likovnih vrednosti. Za potrebe priređivanja izložbe i pratećeg kataloga ostvarena je saradnja sa brojnim ustanovama. Osim autorskih vođenja i stručnih predavanja, u Spomen-zbirci su organizovana i stručna vođenja na ruskom jeziku kako bi se značaj stvaralaštva Nikolaja Кrasnova približio brojnoj publici iz Rusije.

https://beljanskimuseum.rs/svestrani-umetnik-nikolaj-petrovic-krasnov/

https://youtu.be/ColQJeCflIo?si=1UFHL9l_Vju5SQvA

https://www.facebook.com/share/p/16Mr1p5UVc/

https://www.politika.rs/scc/clanak/636590/arhitekta-i-gospodin-nikolaj-krasnov

Postavka izlozbe Alternativna Cuca Sokic_crtezi_0.87465100 1742378137.jpg

Izložba Alternativna Cuca Sokić: crteži je ostvarena u saradnji sa Narodnom bibliotekom Srbije povodom obeležavanja 110 godina od rođenja Ljubice Sokić, s ciljem da se premijerno predstavi publici 182 od preko 800 crteža koje je porodica Gatalović poklonila obema ustanovama. Deo izložbene postavke Spomen-zbirke zasnovan je na crtežima iz ciklusa „Šaljivi crteži“, dragocenom studijskom materijalu koji otkriva do sada nepoznata konceptualna rešenja umetnice povezana sa tokovima neonadrealizma i fantastike u jugoslovenskoj i evropskoj umetnosti između šeste i osme decenije 20. veka. Radovi na papiru iz Narodne biblioteke Srbije iz istog perioda, uključujući časopise Neven i Grafis kao inspirativne odrednice umetnice, pokazuju raznolikost idejnih rešenja na polju njenog bavljenja ilustracijom. Izložbu je pratio katalog i bogat prateći program sa stručnim vođenjima, predavanjima, tumačenjima na znakovnom jeziku, dečijim radionicama, uključujući tematski povezano izvođenje muzejske predstave „Cuca i Bogdan. Neizrečeno“. Autorke izložbe su Milana Кvas i Gorana Stevanović.

https://www.youtube.com/watch?v=ILwyfSKZBlg

https://beljanskimuseum.rs/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B4/alternativna-cuca-sokic-crtezi/

https://beljanskimuseum.rs/autorska-vodjenja-kroz-postavku-izlozbe-mr-milana-kvas-i-gorana-stevanovic/

https://rtv.rs/sr_lat/vojvodina/novi-sad/otasevic-i-sijan-u-spomen-zbirci-pavla-beljanskog-o-svojim-studentskim-danima-u-klasi-ljubice-cuce-sokic_1587032.html

Danica Nikic (2024) - monografija_0.14430900 1742378138.jpg

Nova izdanja Pored monografije o arhitekti Nikolaju Krasnovu, kataloga izložbi i muzejskog vodiča na srpskom i engleskom jeziku, objavljena je monografija dr Vere Jovanović o novosadskoj slikarki Danici Nikić (1895–1943). Sa ovom knjigom, muzej nastavlja promociju umetnika koji su stvarali u istom periodu kao i autori čija se dela čuvaju u legatu, a posebno, promociju ženskog stvaralaštva, jer četvrtinu dela u kolekciji Beljanskog čine dela umetnica. Кao slikarka, pedagoškinja i dobrotvorka, Danica Nikić je učinila mnogo na polju emancipacije žena u srpskoj sredini, ali je ostvarila i vredan likovni opus koji upotpunjuje sliku o razvoju srpskog slikarstva u periodu između dva svetska rata. Poštujući metodološki pristup Vere Jovanović, koja je pre više od dve decenije napisala pionirsku studiju o ovoj slikarki, monografija otkriva nove činjenice iz bogate istorije Novog Sada, ali i iz nacionalne istorije umetnosti u koju s razlogom upisujemo ime Danice Nikić.

Recenzija knjige o Danici Nikić, Dijana Metlić

Muzejska predstava Cuca i Bogdan. Neizreceno_0.55359500 1742378136.jpg

Projekat Muzej mladih Spomen-zbirke Pavla Beljanskog usmeren je ka mladima srednjoškolskog i studentskog uzrasta u cilju njihovog povezivanja sa kulturnom baštinom i aktivnim korišćenjem kulturnog nasleđa. Godine 2024. ostvarena je četvrta muzejska predstava „Cuca i Bogdan. Neizrečeno.“ kao rezultat uspešne saradnje Spomen-zbirke Pavla Beljanskog i udruženja Teatra mladih „Mišolovka“ u okviru projekta Muzej mladih, s ciljem da se mladima pruži mogućnost da kreiraju muzejske sadržaje privlačne posetiocima gotovo svih starosnih grupa. Inspiraciju za još jednu muzejsku predstavu članovi Teatra mladih pronašli su u neispričanoj priči o dvoje umetnika čija se dela čuvaju u kolekciji Pavla Beljanskog. Rođeni iste, 1914. godine, Ljubica Sokić u Bitolju, a Bogdan Šuput u Sisku, pripadali su predratnoj generaciji srpskih slikara stasaloj u četvrtoj deceniji 20. veka. U predstavi, koja je umnogome dokumentarnog karaktera, scene se slivaju ka jednoj koja se nije desila u realnom životu – scenu opraštanja dva prijatelja smeštenu u 2024. godinu.

https://beljanskimuseum.rs/muzejska-predstava-cuca-i-bogdan-neizreceno/

https://beljanskimuseum.rs/festival-muzejskog-teatra-i-filma/

https://www.facebook.com/teatarmladihmisolovka

https://kulture.rs/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B0

https://www.facebook.com/watch/?v=1284823359386594

https://www.instagram.com/p/DFngk6ZsLQD/?hl=en&img_index=3

https://www.instagram.com/p/DChoxVHxLjw/?hl=en&img_index=1

Festival muzejskog teatra i filma_0.36664300 1742378136.jpg

Manifestacije Spomen-zbirke imaju snažan edukativni potencijal i izazivaju veliko interesovanje u kulturnim krugovima. Muzej je poseban po dugoj tradiciji dodele Nagrade Spomen-zbirke Pavla Beljanskog za najbolji master rad iz istorije umetnosti, koji se realizuje putem izložbe i publikacije upoznajući javnost sa dostignućima mladih stručnjaka. Manifestacija Leto na Trgu galerija od 2012. beleži preko 24.000 posetilaca i jedan je od nezaobilaznih događaja tokom letnjih meseci. Program obuhvata likovnu, muzičku, scensku i filmsku umetnost u realizaciji Spomen-zbirke, Galerije Matice srpske i Poklon zbirke Rajka Mamuzića, u ambijentu muzejskih vrtova na Trgu galerija. U 2024. godini inicirali smo Festival muzejskog teatra i filma i prikazali rezultate najnovijih ostvarenja u primeni ovih medija u savremenoj muzejskoj praksi. Festival je održan na tri lokacije – u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog, Muzeju Vojvodine i Galeriji Matice srpske –obuhvatajući muzejske predstave i filmove u produkcijama ovih ustanova, sa idejom uključivanja drugih muzeja u narednom periodu.

https://beljanskimuseum.rs/nagrada-spomen-zbirke-pavla-beljanskog-57-ceremonija-urucenja/

Tradicija koju baštini ova nagrada je dragocena

Свечано уручење 57. НАГРАДЕ СПОМЕН-ЗБИРКЕ ПАВЛА БЕЉАНСКОГ - Новосадска ТВ

https://www.instagram.com/p/DA0S4fUoSTs/?hl=sr&img_index=1

https://beljanskimuseum.rs/festival-muzejskog-teatra-i-filma/

Kulture – Festival muzejskog teatra i filma

Danas se završava Festival Muzejskog teatra i filma - JMU Radio-televizija Vojvodine

https://www.instagram.com/p/DCjLA4fIg16/?hl=sr&img_index=1

https://beljanskimuseum.rs/leto-na-trgu-galerija-2024/

https://rtv.rs/sr_lat/vojvodina/novi-sad/veceras-svecano-otvaranje-manifestacije-leto-na-trgu-galerija-(audio)_1550750.html

https://www.danas.rs/kultura/leto-na-trgu-galerija-2024-fiskultura-bez-granica/

https://www.instagram.com/p/C9elBoBI90y/?hl=sr&img_index=1

Taktilni eksponat - Borovi Malise Glisica_0.21461100 1742378136.jpg

U okviru projekta „Muzej za sve“ kao deo taktilne postavke namenjene slepim i slabovidim osobama predstavljena su izabrana umetnička dela iz kolekcije Pavla Beljanskog. Osim grafičkih dijagrama, prenoseći sve detalje i njihovu različitu teksturu, zatim gipsanih kopija u proporcijama originala, izrađena su dva 3D modela od prirodnih materijala na kojima završna obrada po zamisli tiflološkinje mr Snežane Nikolić i scenografkinje Aleksandre Rešnjak Pešić, omogućava naglašavanje ili pojednostavljivanje detalja, u zavisnosti od čitljivosti samog predmeta. Na ovaj način interpretirana su najznačajnija dela iz Spomen-zbirke koja dodirom povezuju stvaraoce i posetioce: slike putem dijagrama i skulpture preko gipsanih kopija, čime se konstantno proširuju društvenu svest o potrebi prilagođavanja muzejskih prostora i programa publici sa invaliditetom. Poštovan je odnos više raznorodnih elemenata, a rezultat je „čulna“ postavka zahvaljujući kojoj slepa i slabovida publika može spoznati glavne osobenosti umetničkog dela.

https://beljanskimuseum.rs/dodirni-i-oseti/

https://www.instagram.com/p/DBGPlTUsrz9/?hl=en

Ponovo radi muzej_0.64978000 1742378136.jpg

Nakon kompletne adaptacije izložbenih prostora, legat je svečano otvoren 18. juna povodom obeležavanja datuma rođenja darodavca Pavla Beljanskog (1892 – 1965). Kampanja sa sloganima „Ponovo radi muzej!“, „Vrhunska umetnost u novom ruhu“, usklađena je sa novim vizuelnim identitetom ustanove. Intenzivno prisustvo Spomen-zbirke u medijima i na društvenim mrežama omogućilo je upoznavanje publike sa ovim važnim datumom i dobrobitima adaptacije za dalji rad muzeja. Pored suvenira nastalih prema novom dizajnerskom standardu, objavljen je Vodič kroz muzejske zbirke na srpskom i engleskom jeziku. Ova publikacija je odličan uvod za susret sa renoviranim legatom, dok starim znalcima kolekcije daje svež pogled na omiljene umetnike i dela. Oblikovana kao džepno monografsko izdanje, ona je dobar pokazatelj rasta i razvoja ustanove u odnosu na prvi katalog-vodič kroz kolekciju Pavla Beljanskog iz 1961. godine, jer je u njoj predstavljeno još osam muzejskih zbirki formiranih poklonima i akvizicijama tokom više od šest decenija rada Spomen-zbirke.

https://beljanskimuseum.rs/svecano-otvaranje-spomen-zbirke-pavla-beljanskog/

https://beljanskimuseum.rs/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B4/vodic-kroz-muzejske-zbirke/

https://www.instagram.com/p/C76ff3issQC/?hl=sr

https://www.instagram.com/p/C8TsuYMIwK3/?hl=sr

https://www.instagram.com/p/C7ojBDqIDdl/?hl=sr

https://www.instagram.com/p/C8HFnO5IsXF/?hl=sr&img_index=2

NOVI SJAJ SPOMEN ZBIRKE BELJANSKOG: Završeno renoviranje galerije u Novom Sadu (FOTO)

Kulture – Svečano otvaranje Spomen-zbirke Pavla Beljanskog

Svečano otvaranje Spomen-zbirke Pavla Beljanskog - Turistička organizacija Novi Sad

©2022 by ICOM Serbia

bottom of page